Kredi Kartımdan Yapmadığım Harcamaya İtiraz 2017

Kredi Kartımdan Yapmadığım Harcamaya İtiraz 2017
14 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.428 kez okundu.

Yaşadığımız dönemde kredi kartı olmayan yada kredi kartı ile alışveriş yapmayan var mıdır? Elbette yok denecek kadar azdır. Bu kadar yoğun kullanım beraberinde dolandırıcılık tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Günümüzde en sık rastlanan kredi kartı dolandırıcılık yöntemi kartın kopyalanması, ardından ise kartın görüntüsünün alınması ve sonradan kullanılması gelmektedir. Bunun yanında internetten güvenilir olmayan sitelerden yapılan alışverişler neticesinde kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ve bilgisayar yada cep telefonunuzdaki güvenlik açıkları sebebiyle bilgilere ulaşılmasıdır. Bugün sizlerle kredi kartımdan alışveriş yapılmış ne yapmalıyım sorusuna yanıt arayacağız.

Kredi Kartımdan Habersiz Alışveriş Yapılmış

Eğer kredi kartımdan haberim olmadan alışveriş yapılmış diye en ufak bir endişe yada şüpheniz bile varsa hemen o anda bankanızın çağrı merkezini arayarak kredi kartınızı kapatmaları doğrultusunda talepte bulunmalısınız. Zaten çağrı merkezini aradığınız zaman sizi ilk karşılayan mesaj kayıp yada çalıntı kart bildirim menüsü olacaktır. Buraya girip durumu anlatıp hemen kapatmalarını söylemelisiniz. Ardından size yeni bir numara ile kart gönderilecek.

Eskiden kredi kartımızdan bilgimiz dışında alışveriş yapıldığı zaman bunu gelen ekstremizde görebiliyorduk. Fakat artık çoğu banka anlık olarak sms ve mail ile bilgi vermektedir. Bilginiz dışında bir harcama olduğunu öğrendiğiniz anda az önce de dediğimiz gibi hemen kartı kapattırmalısınız. Bundan sonraki süreç ise kredi kartımdan yapmadığım alışveriş itiraz sürecine girmektedir. Şimdide alışverişe itiraz nasıl yapılmaktadır ona bakalım.


İsterseniz bir örnekle durumu izah edelim. Bir sms aldınız ve bu sms’de kartınızdan 1500 TL’lik falanca yerden alışveriş yapıldığı bildiriliyor. Hemen bankayı aradınız ve kartı kapattırdınız. Ardından bankaya aşağıda örneğini vereceğimiz bir dilekçe ile itirazda bulunmanız gerekiyor. Bu itirazı işlem gerçekleştikten sonra en kısa sürede yapmalısınız. Özellikle hesap kesim tarihinden önce olması itirazınızın “geç itiraz” kapsamında olmasının önüne geçecektir. Siz itirazınızı yaptığınız zaman banka paranın çekildiği karşı bankaya durumu bildirir ve bu harcama ile ilgili fatura, sözleşme, evrak yada kargo bilgilerini ister.

Kredi Kartımdan Alışveriş Yapılmış İtiraz Dilekçesi

Yapılan bu harcamaya ait sözleşmede, kargo teslim evrakında veya diğer herhangi bir evrakta size ait bir imza yoksa ve gerçekten bu alışverişi sizin yaptığınıza dair bir belge yada kanıt sunulamıyorsa bu harcama kartınıza geri iade olunur. Doğal olarak bu harcama sizin tarafınızdan yapılmadığı içinde kredi kartınızdan çekilen tutar geri iade edilir. Bu tür durumlar daha çok kredi kartımdan internetten harcama yapılmış şeklinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple karşı taraf herhangi bir kanıt sunamamakta ve itiraz işlemi kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu durumdaki itiraz süreci şu şekilde işlemektedir:

  1. Kredi kartından bilgisi dahilinde harcama yapılan kişi kendi bankasına itiraz eder.
  2. Banka parayı çekmiş olan diğer bankaya bu itiraz durumunu iletir.
  3. İtirazı alan karşı banka işlem başlatır ve harcamanın yapıldığı iş yerinden belge talebinde bulunur.
  4. Harcamanın yapıldığı iş yeri 10 gün içerisinde kendi bankasına istenen evrakları sunar.
  5. Bu süre içerisinde iş yeri bankasına herhangi bir evrak sunmazsa veya sunduğu evraklar yeterli değilse çekilen para iş yeri bankası tarafından kredi kartının sahibi olan bankaya geri iade edilir.
  6. İş yerinin gönderdiği belgeler yeterli ve itirazın aksini ispat edecek nitelikteyse itiraz ret olur ve herhangi bir iade olmaz.


Bilgim dışında kredi kartımdan para çekilmiş dilekçe örneği aşağıdadır. Bu dilekçe örneğini ayrıca bankalar kendi web sitelerinde örnek olarak da size sunmaktadır. Yada banka şubesine gidip durumla ilgili bilgi verirseniz onlarda size boş bir dilekçe verirler ve bunu doldurabilirsiniz. Aşağıda size sunduğumuz kredi kartı harcama itiraz dilekçe örneği Garanti Bankası’na aittir. Fakat bu bilgileri kendi bankanıza göre doldurup itirazınızı yapabilir yada direk bankanızdan boş dilekçe evrakı isteyebilirsiniz.

Kredi Kartımdan Alışveriş Yapılmış İtiraz Dilekçesi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git