Kredi Kartına Fazla Para Yatırınca Ne Olur?

Kredi Kartına Fazla Para Yatırınca Ne Olur?
19 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 12.697 kez okundu.

Günlük hayatımızın artık bir parçası haline gelen kredi kartlarına her zaman eksik para yatırmıyoruz. Kimi zaman bilerek yada bilmeyerek fazladan da para yatırdığımız oluyor. Peki, kredi kartına fazla para yatırınca ne olur? Bu parayı çekmek mi doğrudur yoksa kartta bırakmak mı? Çoğumuz bunun herhangi bir probleme sebep olmayacağını düşünüyoruz. Fakat karta fazladan para yatırınca eğer bu parayı çekmek istersek ne şekilde çekeceğimize bağlı olarak farklı durumlar oluşabiliyor. Yazımızın devamında hem bu durumu hem de diğer seçenekleri değerlendirip ne şekilde hareket etmenizi de anlatacağız. İsterseniz merak edilen bu konuyu ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kredi Kartına Limitinden Fazla Para Yatırma

İlk olarak limitinizin üstünde olan bir tutarda para yatırırsanız ne olur ona bakalım. Diyelim kredi kartı limitiniz 1500 TL. Toplam borcunuz 300 TL. Siz kredi kartınıza 400 TL yatırırsanız 100 TL fazla para yatırmış olursunuz ve bu da sizin yeni limitinizi 1600 TL yapar.Yeni ekstre döneminde yapacağınız harcamalar ilk olarak fazla olan bu 100 TL’lik limitten kullanılır. Diyelim 50 TL harcama yaptınız. Bu durumda bir sonraki ay gelecek olan ekstrede borçlu değil alacaklı olursunuz. Bu olaya fazla para yatırarak kredi kartı limiti arttırmak da denilmektedir. Genelde kredi kartı kullanıcıları yapacakları kart limitinin üzerindeki alışverişler öncesi kartlarına fazladan para yatırarak limiti arttırırlar ve kartın taksitli yada indirimli alışveriş hakkını kullanırlar.


Şimdide limitinizin üzerinde olmayan tutarda para yatırırsanız ne olur ona bakalım. Aynı örnek üzerinden gidelim. Kart limitiniz 1500 TL ve toplam borcunuzda 800 TL olsun. Asgari ödeme tutarınız 200 TL olsun. Siz gidip 400 TL yatırırsanız asgari tutarın 200 TL üzerinde bir ödeme yapmış olursunuz. Bu sakıncalı bir durum değildir hatta iyi bir durumdur. Bu sayede toplam borç azalmış olur ve bir sonraki ekstrede daha az borcunuz olur ve asgari ödeme tutarınız ve faiz daha düşük olur. Sizden çok sık gelen sorulardan birisi de kredi kartına yatırılan fazla para nasıl çekilir oluyor. Bu biraz dikkat etmeniz gereken bir durumdur.

Eğer kredi kartına fazladan para yatırdıysanız ve bu parayı tekrar kredi kartınızla çekmek isterseniz bu nakit avansa girer ve nakit avans ücreti kesilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şubeye gidip gişe memuruna karta fazla para yatırdığınızı ve sadece bu parayı çekmek istediğinizi söyleyin. Ve bu para çekme işleminin kesinlikle nakit avans kapsamında değerlendirilip dekontun bu şekilde basılmamasını söyleyin. Gişe memuru sizin para çekme talebinizi ekranından nakit avans olarak girerse yine masrafınız olur. Böyle bir durumda kredi kartına para yatırıp çekmek bildiğiniz nakit avans olmamalı, buna dikkat edin lütfen.


Kredi Kartına Fazla Para Yatırınca Ne Olur?

Kredi Kartı Borcunu Yatırıp Geri Çekmek

Normal nakit avanstan hiç bir farkı yoktur bu işlemin. Kartınıza para yatırıp hemen çekmenizle normal bir zamanda kredi kartınızda para çekmeniz arasında bir fark yoktur. Eğer taksitli nakit avans değilse bu normal nakit avanstır ve masrafı vardır. Fakat şöyle bir durum da olabilir. Eğer kredi kartınıza bağlı bir de banka hesabı varsa, kredi kartınızı atmye soktuğunuz zaman menüden banka hesabı seçeneğine gelerek hesapta para varsa bu parayı çekebilirsiniz. Bu nakit avans değildir direk size ait olan bir hesaptan para çekmektir ve hiç bir masrafı yoktur. Gelen sorulardan biri de kredi kartı hesabına para yatırılır mı oluyor. Eğer kredi kartınızın olduğu bankada bir hesabınız varsa ve bu kredi kartınızla ilişkiliyle bu hesaba para yatırabilirsiniz. Böyle bir durumun olup olmadığını bankanızdan veya kartınızı atmye sokarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Günü Gelmeden Ödeme

Bu durumu ikiye ayıralım. Hesap kesimi gerçekleşmeden önce ve sonra olarak. Diyelim hesap kesim tarihiniz ayın 26’sı oldun. Eğer 26’sından önce ödeme yaparsanız bu kartınıza yapılan ve ana borcunuzu azaltan bir ödemedir. Ve yine ayın 26’sında hesap kesiminiz olur ve asgari tutar ve bir son ödeme tarihiniz olur. Eğer hesap kesim gününden sonra ama son ödeme tarihinden önce ödeme yaparsanız bu ekstre borcunu ödemek olur ve bir sonraki ödeme gününe kadar kafanız rahat eder. Sanırım kredi kartına hesap kesim tarihinden önce para yatırma konusunu da anlattıktan sonra bu meselelerle ilgili başya yazacağımız bir şey kalmıyor. Eğer bizim aklımıza gelmeyen veya detaylı anlatamadığımız bir mesele varsa lütfen bize yazın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git