Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Doğru mu?

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Doğru mu?
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.106 kez okundu.

Bazen paraya o kadar çok sıkışıyoruz ki ne kimseden borç alabiliyoruz ne de kredi çekebiliyoruz. İşte o anlarda mecburen hepimiz kredi kartından nakit avans çekiyoruz. Burada akıllara takılan en önemli soru kredi kartından nakit avans çekmek ne kadar doğru bir hareket olacaktır? Bunun artıları da var eksileri de. Özellikle çekilen nakit avansın ne zaman ödeneceği bu davranışın doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu belirliyor.

Kredi Kartından Nakit Çekme Yöntemleri

kredi kartınızdan iki şekilde nakit para çekebilirsiniz. Bunların ilki nakit avanstır diğeri ise taksitli nakit avanstır. Eğer çekeceğiniz parayı hesap kesiminden önce ödeyecekseniz direk nakit avans çekmeniz daha mantıklı olacaktır. Yok hesap kesimini geçirecekseniz hatta bir kaç ay boyunca bu tutarı geri ödeyemeyecekseniz taksitli nakit avans çok daha doğru bir hareket olacaktır.


Diyelim çok acil bir şekilde hemen bugün 1500 TL’ye ihtiyacınız var. Kimseden borç bulamıyorsunuz ve bir kaç saat içerisinde bu rakamın elinizde olması gerekiyor. Bunu kredi kartından nakit olacak çekme imkanınız var. 1500 TL’yi çektiğiniz zaman bankaya 3 ay sonra ödeyebilecekseniz eğer bu parayı o zaman kesinlikle taksitli nakit avans çekmelisiniz. Yok bu parayı 6 gün sonra ödeyecekseniz ve bu 6 gün içerisinde hesap kesiminiz yoksa o zaman direk nakit avans çekip 6 gün sonra kartınıza tekrar bu parayı yatırmalısınız.

Artık kredi kartından para çekilir mi sorusunu yanıtladığımıza göre diğer alternatifleri de değerlendirebiliriz. Az önceki örneğimize geri dönecek olursak 1500 TL ihtiyacımız var ve en erken 3 ay sonra bu parayı geri ödeyebileceğiz. Taksitli nakit avans önermiştik. Eğer sadece kredi kartını kullanabiliyorsak. Peki bu noktada kredi çekmeyi düşünemez miyiz? Tabi ki düşünebiliriz hatta ilk olarak bunu düşünmemiz bizim için ekonomik olarak daha mantıklı bir hareket olabilir. Çekeceğiniz 1500 TL’yi taksitli nakit avans olarak çekerseniz geri ödemesi örneğin 1750 TL oluyorsa, bu rakamı kredi olarak çekersek 1650 TL geri ödemesi oluyorsa kredi daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Hangi Durumlarda Gereklidir?
Bu seçenekleri acil paraya ihtiyacınız olduğu için o anda düşünemeyebilirsiniz. Fakat bizim size tavsiyemiz hemen o anda bankanızın telefon şubesini arayarak müşteri temsilcisine bağlanmanız ve kredi çekerseniz toplam geri ödemenizin ne kadar olacağını ve taksitli nakit avans çekerseniz ne kadar olacağını öğrenin ve son kararınızı buna göre verin. Bunu yapmak sizin en fazla 5 dakikanızı alacak ama neticesinde belki de 100 TL kar edeceksiniz. 1500 TL için 250 TL faiz ödemek mi yoksa 150 TL faiz ödemek mi daha mantıklı sizce? Bu anlarda banka müşterileri panik yapıyor ve bir an evvel o paraya kavuşmak için direk atmye kartlarını takarak nakit avans yada taksitli nakit avans çekiyor. Sonrada nakit avans nasıl geri ödenir diye araştırmalar başlıyor. İşte bu sebeple sizlere o anda aceleci olmamanızı ve ilk olarak bankayı aramanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git