Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar 2017

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar 2017
1 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 499 kez okundu.

Daha önceki yazılarımızın birinde kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri konusunu incelemiştik. İlk olarak o makalemizi okumanızı ve sonra bu yazımızı incelemenizi öneriyorum. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin düşük kredi notuna sahipseniz hangi bankalardan kredi alabilirsiniz veya banka dışında ne gibi alternatifleriniz olabilir onu inceleyelim. Ama ilk olarak kısa da olsa kredi notu meselesinden bahsetmek istiyorum ki mevzu daha net anlaşılabilsin. Çünkü çoğu zaman ufak ve basit dokunuşlarla kredi notunuzu bankaların istediği seviyeye getirme imkanınız oluyor. Zor yolu seçmektense kolay bir şekilde belki de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Düşük Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir diğer ifadesi ile kredi skoru 0 ila 1900 arasında değişen bir değerdir. Sizin o ana kadar bankalar yada diğer finansal kurumlar vasıtasıyla yaptığınız tüm işlemleri değerlendirerek size bir puan verilir. Önceki dönemlerde çektiğiniz kredilerin taksitlerini düzenli olarak ödeyip ödemediğiniz, kredi kartlarınızın borçlarının ödenip ödenmediği, bankalar vasıtasıyla yaptığınız eft ve havale işlemleri hatta bankalar aracılığı ile ödediğiniz faturalar dahi sizin kredi puanınızı olumlu yada olumsuz şekilde etkiler.


Türkiye’deki vatandaşların kredi notu ortalaması 1300 olarak değerlendirilmektedir. Eğer kredi puanınız 1300 ve altındaysa düşük kredi notuna sahipsiniz demektir. Bu rakamın üstü ise bankalar tarafından risksiz olarak değerlendirilen ve kolay kredi verilen kişilerdir. Peki, kredi notuna bakmayan bankalar var mıdır? Maalesef yok fakat 1300 ortalamasını kendine göre esneten ve daha düşük nota sahip olanlara kredi veren bankalar mevcuttur. Bunlar daha çok piyasaya yeni girmiş ve bir müşteri kitlesine sahip olmayı hedefleyen bankalardır.

Kredi Notu’nun Önemi

Sicilim Bozuk Hangi Banka Kredi Verir?

Bu noktada ilk göze çarpan banka Fibabanka olmaktadır. Pek çok yeni kampanyası bulunan Fibabanka özellikle 800 puana kredi veren bankalar şeklinde yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almaktadır. Fibabanka’ya internet üzerinden veya şubelerine girerek kredi başvurusu yapabilirsiniz. 1300 puanın altında düşük bir kredi notuna sahip olsanız bile düzenli gelir sahibi olduğunuzu belgeleyebiliyorsanız kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali mevcuttur çünkü şartlar diğer bankalara göre daha esnektir.

Fibabanka kredi başvurusu esnasında sizden eğer müşterisi değilseniz ilk olarak sisteme kaydınızı yapar ve başvuru işlemlerinizi sonrasında gerçekleştirir. Eğer kredi notunuz 0 ise ve hiç bir bankadan kredi alamıyorsanız denemeniz gereken bankalardan birisidir. Sizleri aşırı derecede umutlandırmak da istemiyorum. Çünkü neticede Fibabanka’da kar amacı güden ve verdiği kredilerin düzenli ödenmesini bekleyen bir kurumdur. Diğer bankalardan tek farkı piyasada yer edinme ve müşteri sayısını arttırma isteğidir. Eğer kredi notum 0 nasıl kredi çekebilirim diye düşünüyorsanız şansınızı deneyin derim.


Bunun dışında kredi notunuz düşükse tüm bankalardan sağlam bir kefil ile kredi alabilirsiniz. Kefilin iyi bir kredi notuna sahip olması ve belgelenebilir bir geliri olması şartı vardır. Eğer kredi veren bankalar kefilsiz şeklinde bir talebiniz olacaksa bu noktada ipotek seçeneği devreye girer. Tapusu size ait olan bir ev yada arsanız varsa bunun piyasa değerinin %75’ine kadar kredi alabilirsiniz, tabi ki bu mülkü ipotek etmek şartıyla.

Tüm bunların yanında şöyle bir durum da vardır. Eğer düzenli gelir sahibiyseniz maaş aldığınız bankadan kredi alma imkanınız olabilir. Herhangi bir sebeple önceden kredi skorunuz düşmüş olabilir fakat bankanıza gidip oradaki hesabınızın maaş hesabı olduğunu belirterek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Makul bir rakamda kredi talebiniz olursa büyük ihtimalle olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git