Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?
15 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 444 kez okundu.

İsterseniz kredi puanı neye göre belirlenir konusunu işlemeden önce kısaca kredi notu nedir bir anlatalım sonra detaylara geçelim. Aslında önceki makalelerimizin çoğunda kredi puanı nedir ne değildir inceledik. Fakat burada da kısaca anlatalım. Sizin bankalarla yada diğer finansal kuruluşlarla olan ilişkileriniz bir algoritmaya göre değerlendirilip puanlandırılıyor. Bu puan sizin kredi notunuz oluyor.

Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde KKB (Kredi Kayıt Bürosu) aracılığı ile kredi notu hesaplanmakta ve Findeks firması tarafından son kullanıcılara sunulmaktadır. Kurumsal bir firma tarafından sunulduğu için ücretsiz kredi notu öğrenme gibi bir durum maalesef bulunmamaktadır. Findeks sitesinde yapacağınız kredi puanı sorgulama işlemi sonunda ekrana bir puan gelecek. Bu puan gene Findeks sitesinin verdiği bilgilere göre 5 ayrı faktörün değerlendirilmesi sonucu oluşturulmaktadır. Şimdi gelin bu beş faktörü tek tek inceleyelim.

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30: Kullandığınız kredilerin taksitlerini ve kredi kartınızın ekstresindeki son ödeme tarihini geciktirmeden yapacağınız borç ödemeleri kredi notunuza olumlu olarak yansımaktadır. Bu ödemeleri geç yapmanız durumunda kredi puanınız kesinlikle gerileyecek ve istemediğiniz seviyelere inecektir. Bu sebeple son ödeme yada hesap kesim tarihlerinizi uygun bir tarihe ayarlamalısınız. Eğer findeks kredi notu öğrenme amacınız varsa ve sonuç sizin için önem arz ediyorsa bu maddeye diğerlerine göre daha fazla kafa yormanız gerekecektir.
  2. Mevcut Hesap Ve Borç Durumu %25: Hali hazırdaki veya önceki borç durumlarınız da hesaba eklenmektedir. İster teminatlı olsun ister teminatsız borç ve kullanılabilir bakiyeniz ve limitleriniz kesinlikle kredi notunuzu etkilemektedir.
  3. Yeni Kredi Arayışı %20: Yakın zaman da yaptığınız kredi başvurusu, aldığınız kredi sizin risk oranınızı arttıracaktır ve bu sebeple kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Çünkü yeni aldığınız krediyi ödeyip ödemeyeceğiniz muallaktadır ve bu belirsiz bir durumdur. Fakat kredi notunuzu sadece %20 etkileyecektir bu durum.
  4. Kredi Kullanım Yoğunluğu %15: Eğer sık sık kredi kullanan birisi iseniz ve bu kredileri ödeme durumunuz pozitifse bu daha önce kredi kullanmamış kişilere göre sizin notunuzu yükseltecek bir veridir.
  5. Diğer %10: Bu konu ile ilgili Findeks sitesi bir bilgi vermemektedir. Fakat genel kanı şu şekildedir; bankalardaki hesap hareketleriniz, faturalarınızı bankalar aracılığı ile zamanında ödeme durumunuz gibi finansal işlemleriniz diğer kategorisinde yer almaktadır.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Şimdi de önceden detaylı anlattığımız bir konu olan kredi notu kaç ayda yükselir mevzusuna gelelim. Aslına bakarsanız sistem online çalıştığı için kimi zaman anlık olarak kimi zaman da en fazla 2 gün içerisinde kredi notunuz güncellenir. Fakat belki ilk anda istediğiniz düzeye gelmeyebilir. Burada tecrübeler bize şunu söylüyor, eğer kredi notu neye göre belirlenir kısmında anlattıklarımızı olumlu şekilde uygularsanız en fazla üç ay içerisinde ortalama üstünde bir kredi puanına sahip olabilirsiniz.

Ortalama üstü derken yada istenen düzey derken kastımız yani kredi puanı kaç olmalı diyenlere cevabımız 1300 ve üzeridir. 1300 ve üzerinde bir kredi notu bankaların kredi verirken tereddüt etmeyeceği ve çoğu zaman olumlu olarak sonuçlanacak kredi başvurularının en önemli şartlarının başında gelmektedir. Eğer bana kredi çıkarmı sorgulama yapmak istiyorum diyorsanız ilk olarak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekecektir. 1300 veya üstünde bir puanınız varsa kredi başvurusu yapın, yok altındaysa bu rakamın ben başvuru yapmanızı önermiyorum çünkü kredi ret olursa notunuz biraz daha düşecektir.

Findeks Kredi Notu Değişebilir mi?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git