Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
2 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 470 kez okundu.

Kredi notu veya bir diğer ifadesiyle kredi puanı sizin o ana kadarki tüm kredi, kredi kartı ve bankacılık işlemleriniz sonucu oluşan bir sayısal değerdir. Bu sayısal değer sizin çektiğiniz kredileri ne şekilde geri ödediğiniz, kredi kartı ödemelerinizin durumu ve diğer tüm finansal işlemlerinize göre değerlenmektedir. Eğer kredi çekmek, kredi kartı almak hatta günümüzde taksitle cep telefonu almak yada araç kiralamak isterseniz tüm bu işlemlerde sizin ilk olarak kredi notunuza bakılmaktadır.

Kredi notu ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenmektedir. Bankalar, finans kuruluşları ve diğer şahıs ve firmalar bir şahsın kredi notu ile ilgili bilgi almak istedikleri zaman bu kurumdan destek almaktadır.

Kredi Notu Nedir ve Ne İşe Yarar

Günümüzde kredi çekmek, kredi kartı almak, araç kiralamak, vadeli cep telefonu almak ve diğer tüm finansal işlemler dahil olmak üzere kredi puanınız önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir şahsın kredi notu ne kadar yüksek olursa saydığımız hizmetlerden faydalanma imkanı o kadar yüksek olmakta. Kredi puanı ne kadar düşük olursa bu imkanlardan faydalanması da o kadar zor olmaktadır.

Kredi notumu nasıl öğrenirim diyorsanız Findeks sitesi aracılığı ile gerekli sorgulamayı yapıp kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Findeks sitesine kayıt olmak için Tc kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı olan cep telefonunuz olması yeterlidir. Kaydınızı yaptığınız zaman kredi notunuzu öğrenebilir ve ilgili finansal raporları alabilirsiniz. Bu bilgi doğrultusunda kredi başvurunuzu veya diğer finansal işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notlarının Anlamı

Burada hepimizin aklına kredi notu kaç olmalı sorusu geliyor. Bu konu ile ilgili zaten Findeks sitesinde yaptığınız kredi puanı sorgulamasında bilgilendirmeyi göreceksiniz. Fakat burada konu ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi olmak üzere beş ayrı kredi notu kategorisi vardır. Bu kategorilere göre kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanması yada ret olması belirlenmektedir. Ayrıca çekmek istediğiniz kredinin tutarı da puanınıza göre sonucu etkilemektedir.

  • Çok Riskli: 0-799 puanları arasındadır. Bu puan sınırları içerisindeyseniz kredi almanız veya finansal işlemlerinizi rahat yapmanız neredeyse imkansızdır.
  • Orta Riskli: 800 -1299 puanları arasındadır. Bir önceki kategoriye göre daha iyidir ama bu iyilik durumu kötünün iyisidir. Kredi almanız zordur. Kefil ile yada ipotek göstererek şansınızı deneyebilirsiniz.
  • Az Riskli: 1300-1499 arası bir puan değerine sahiptir. Çok yüksek meblağlar dışında kredi alabilirler. Yüksek rakamlarda şanslarını deneyebilirler.
  • İyi: 1500-1699 puanları arasıdır. Diledikleri tutarda krediyi alabilirler.
  • Çok İyi: 1700-1900 puanları arasındaki kredi notudur. Bundan daha iyi bir kredi puanı ortalaması yoktur. Diledikleri finansal işlem yada krediye sahip olabilirler. Çoğu zaman bankalar bu puana sahip kişilere kredi vermek için aralarında yarışırlar.

Etiketler:

Kredi Notu Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Dilek Seven dedi ki:

    Kredi notu nedir ne değildir gayet net anlatmışsınız. Bu konuda gerçekten çok çarpık bilgiler yer alıyor. Sizin anlatımınızdan gayet net anladım.

Sayfa başına git