Kredi Notu Sorgulama (Ücretsiz)

Kredi Notu Sorgulama (Ücretsiz)
28 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.460 kez okundu.

Önceki makalelerimizde detaylı bir şekilde anlattığımız gibi sizde biliyorsunuz kredi notu bir çok bankanın müşteri tarafından yapılan tüm bankacılık işlemlerine dayanarak oluşturduğu bir puan ortalamasıdır. Bu yazımızda kredi notu sorgulama yolları hakkında bilgileri sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Şimdi gelin ilk önce kısaca kredi puanı hakkında bazı bilgileri tekrar gözden geçirelim. Yazımızın son kısmında sizlerle ücretsiz kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı da paylaşacağız. Fakat ilk olarak normal yollardan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Yolları

Hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkan ve bizim çoğu zaman farkında bile olmadığımız kredi notu sorgulama ve öğrenme işleminin sonucuna göre bankalardan kredi çekebiliyoruz, kredi kartı limitlerimiz belirleniyor, araç kiralayabiliyoruz, taksitle cep telefonu alabiliyoruz ve buna benzer finansal işlemler yapabiliyoruz. Kredi puanı sizin o ana kadar yaptığınız bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösteriyor. Kredi borcunuzu ödeme durumunuz, kredi kart borcunuzu nasıl ödediğiniz, banka hesabınızın hareketleri hatta ödediğiniz faturalar bile kredi notu sorgulama sonucunuzu etkiliyor.
Kredi notu sorgulaması yapmak için en bilindik yol Findeks sitesinin hizmetlerini kullanmaktır. Sadece TC numarası ve bankalarda kayıtlı olan cep telefon numaranız ile kayıt olabileceğiniz Findeks sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama 5 ayrı kategoriye göre puan olarak yansımaktadır. Bu kategorileri önceki yazılarımızda detaylıca anlattık, inceleyebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulama işlemi ücretsiz değildir. Önce siteye para  gönderirsiniz ardından sorgulama işlemini yaparsınız. Kredi kartı veya havale ile ödeme gönderebilirsiniz. Findeks ile kredi notu sorgulama ücreti 4 TL + KDV (KDV dahil fiyatı: 4,72 TL)’dir.

Kredi Notu Sorgulama
Bir diğer kredi notu sorgulama yolu ise bankaların internet veya mobil şubeleridir. Buralardan da kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bankadan bankaya ücret değişmektedir. Mobil veya internet şubesinde kredi bölümüne girdiğiniz zaman kredi puanı sorgulama bölümünü kullanabilirsiniz.

Son olarak önereceğimiz kredi puanı sorgulama yolu ise GSM operatörlerinin SMS ile kredi notu öğrenme hizmetidir. 1122 numarasına TC numaranız ve bir boşluktan sonra doğum yılınızı yazarak atacağınız SMS sonucunda kredi notunuz cep telefonunuza gelir. Bu hizmet için GSM operatörleri sizden 9 TL ücret kesmektedir.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Belli dönemlerde bazı bankalar internet ve mobil şubelerinden ücretsiz olarak sizlere bu hizmeti sunmaktadır. Size ilk önerim hangi bankanın müşterisi iseniz bu kanallardan birisini kullanarak o anda ücretsiz mi değil mi ona bakmanız olacaktır. Diğer bir ücretsiz kredi notu sorgulama yolu ise cep telefonu satan firma yada dükkanlardır. Bu iş yerlerinin kurumsal Findeks üyelikleri bulunmaktadır ve bilgisayardan müşterilerinin kredi notlarını ücretsiz olarak sorgulayabilmektedir. Taksitle telefon alacağınızı söyleyerek kredi notunuzu kontrol ettirebilirsiniz. Bu dükkanlar müşteri adayları taksitle telefon almak istiyorlarsa önden bir kontrol yapıp o kişi borcu ödeyebilir mi ödeyemez mi onu kontrol etme ihtiyacı hissederler.

Bir diğer yol ise bankadan müşteri temsilcisinden numara alıp bir görüşme yapmanızdır. Kredi çekecekmiş gibi gidip önceden kredi notu sorgulaması yaptırmak istediğinizi ve notunuz uygunsa o şartla kredi başvurusu yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Müşteri temsilcisi siz kredi çekeceksiniz diye önden notunuzu ekranından kontrol eder ve size iletir. Bu şekilde de ücretsiz olarak kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun dışındaki üst kısımda bahsettiğimiz yollar ile de cüzi ücretler karşılığında kredi puanı öğrenme işlemi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git