Kredi Notum Neden Düşer?

Kredi Notum Neden Düşer?
5 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 569 kez okundu.

Eğer kredi çekecekseniz veya daha farklı finansal bir işlem yapacaksanız biliyorsunuz kredi notu çok büyük önem arz ediyor. Daha önceki pek çok yazımızda kredi notu nedir ve nerelerde kullanılır konularına değindiğimiz için ayrıca bu konuya girmeyeceğim. Bugünkü makalemizde kredi notu neden düşer mevzusunu işleyeceğiz. Yazımıza başlamadan önce düşük kredi notu ve yüksek kredi notu kavramlarına kısaca değinelim. Ülkemizde kredi notu ortalaması 1300 rakamına tekabül etmektedir. Bu rakamın altı düşük üstü ise yüksek kredi puanı olarak değerlendirilir. 1000 puanın altı ise ciddi risk sahibi müşteri anlamına gelebilmektedir. Fakat düzenli gelir sahibiyseniz ve maaşınız bir bankaya düzenli olarak yatıyorsa düşük notlarla da kendi bankanızdan kredi alma imkanınız kimi zaman mümkün olabiliyor.

Kredi Notunu Düşüren Nedenler

Şimdi gelin tek tek kredi sicilinin bozulması ne demek ve kredi puanını düşüren nedenleri inceleyelim.

  1. Kredi kartınızın ödemelerini geciktirirseniz kredi notunuz düşer. İster asgari ödeme ister normal tüm borç hiç fark etmez son ödeme tarihi geldiği zaman kesinlikle ödeme yapmanız gerekir. Aksi durumda kredi puanınızı düşürür. Eğer imkanınız varsa ödemenizi tam olarak son ödeme tarihine göre ayarlayıp o gün ödeyin.
  2. Kredi ödemelerinizi günü geldiği zaman kesinlikle ödemeniz gerekmektedir. Bir sefer dahi geciktirmeniz durumunda kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Bunu da yine aynı şekilde tam gününde ödemek notunuzu yükseltir.
  3. Kesinlikle kredi notu düşerse ne olur diye düşünmeyin. Tüm finansal durumunuzu etkiler. Bu sebeple resmi yada kurumsal herhangi bir borcunuz varsa ödemelisiniz, eğer icralık olursanız bu durum da sizin kredi puanınızı düşürecektir.
  4. Yapacağınız kredi başvurularının mantıklı olmasına dikkat edin. Eğer reddedilme ihtimali olan bir rakam yada vadede başvuru yaparsanız sorun olur. Neden mi? Çünkü kredi başvurunuz reddedilirse kredi notunuz düşer.
  5. Herkesin bir kredi kart toplam limiti vardır. Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi? Bu konuyu bir kaç yazı önce işlemiştik inceleyebilirsiniz. Yeni bir kredi kartı başvurusu yaptınız ve reddedildi. İşte bu durum da sizin kredi puanınızı düşürür. Eğer kredi notunuzu önemsiyorsanız bizim tavsiyemiz kredi kartı başvurusu yapmadan önce risk raporu almanız ve bu rapora göre toplam kredi limitinizi incelemeniz gerekmektedir. Örneğim toplam kredi limitiniz 15000 TL olsun. Toplam kredi ve kredi kartı borcunuz 14900 TL olsun. Bu durumda kalan limitiniz 100 TL’dir ve yapacağınız en düşük limitli kredi kartı başvurusu bile reddedilir. Toplam borcunuz 12500 TL ise bu durumda 2500 TL limitli bir kredi kartı alma imkanınız olur. Başvuru esnasında sizden ne kadar limitli bir kart istediğiniz sorulursa bu bilgi doğrultusunda başvurunuzu yapmanız çok daha mantıklı olacaktır.
  6. Kestiğiniz bir çeki günü geldiğinde ödemediniz ve protesto oldu. Bu durum da notunuza eksi yönde yansıyacaktır.
  7. Faturalarınızı günü geldiğinde ödememeniz durumunda da aynı olumsuz sonuçla karşılaşırsınız. Bu sebeple faturalarınızı gününü geçirmeden ödemelisiniz.
  8. Kiracıysanız ve ödemeleri bankaya senet karşılığı yapıyorsanız muhakkak günü gelmeden ödemelisiniz. Eğer gününü geçirirseniz bu senedin buda kredi notunuzu düşüren sebeplerden biri olacaktır.


Bu noktada dilerseniz aşağıdaki video aracılığı ile çok daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra yazımıza devam edelim.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

İlk olarak Türkiye’nin kredi notu düşerse ne olur sorusunu yanıtlayalım. Bu durum sizin kişisel kredi puanınızı etkilemez. Sizinle ilgili olan bir durum değil. Şimdi gelin kredi notu nasıl yükselir meselesine geçelim. Siz de az çok tahmin ediyorsunuzdur. Aslına bakarsanız sadece bu konuya özel bir yazı yayınladık sitemizde, oradan da okuyabilirsiniz. Fakat biz burada kısa da olsa anlatalım.

Yukarıda saydığımız kredi notunu düşüren nedenlerin tam tersini yaparsanız notunuz yükselir. Yani kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyeceksiniz, faturalarınızı mümkünse bankaya otomatik ödeme talimatı vererek ödeyeceksiniz, finansal işlemlerinizde vadelere özen göstereceksiniz. İşte bu kadar basit. Burada kredi notu kaç ayda yükselir diyen arkadaşlar için şöyle söyleyelim, bahsettiğimiz adımları uygulayın en geç üç ay içerisinde kredi notunuz istediğiniz düzeylere gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git