Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim 2017

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim 2017
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 500 kez okundu.

Kredi notu kayıtları ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta ve ihtiyaç duyanlara sunulmaktadır. Findeks sitesi üzerinden, bankaların mobil ve internet şubelerinden, sms ile veya direk banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. Bugünkü yazımızda kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen arkadaşlarımız için detaylı bir inceleme kaleme alacağız. Fakat ilk önce kısaca kredi notu nedir ne değildir bu konuya bakalım.

Kredi Notu Nedir?

Sizin şu ana kadar bankalar aracılığı ile yaptığınız tüm işlemler bir havuzda toplanmakta ve bir algoritma üzerinden nota dönüşmektedir. Ödediğiniz ve ödemediğiniz kredi yada kredi kartı borçları, gecikmeleriniz, bankalar aracılığı ile yaptığınız fatura ödemeleri, bankalarda açtığınız vadeli yada vadesiz hesaplar, yaptığınız yada aldığınız eft ve havaleler kredi skorunuzu olumlu yada olumsuz şekilde etkilemektedir. En az sıfır en çok da 1900 olan kredi notunun ülkemiz ortalaması 1300 olarak kabul edilmektedir. Kredi puanı hesaplamaları özellikle son 5 yıl içerisindeki işlemleriniz baz alınarak hesaplanmaktadır.


Sizin bugün yapacağınız kredi, kredi kartı başvurularınız kredi puanınıza göre değerlendirilip olumlu yada olumsuz cevap almanıza sebep olmaktadır. Eğer geçmişte bankalara olan borçlarınızı geciktirmeden zamanında ödemiş hatta kapatmışsanız notunuz yüksek olur ve bundan sonraki finansal işlemlerinizde hızlı ve olumlu neticeler alabilirsiniz. Fakat gecikmelerle dolu ve problemli bir ödeme düzeniniz varsa maalesef kredi skorunuz düşüktür ve çekmek istediğiniz krediler olumsuz sonuçlanabilir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Sizlerden çok sayıda kredi notumu nasıl öğrenirim Garanti, Akbank kredi notu öğrenme veya kredi notu öğrenme İş Bankası gibi sorular geliyor. Banka ayrımı olmaksızın bu yazımızda tüm alternatif yollara değineceğiz. Çünkü kredi notu bankalardan bağımsız olarak sizin dilediğiniz şekilde öğrenilebilmektedir. Şimdi gelin alternatifleri tek tek inceleyelim.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim 2017

Findeks Sitesinden Kredi Notu Sorgulama

İlk olarak Findeks sitesine kayıtlı olmanız gerekiyor. Bunun için Findeks sitesine girerek sizden istenen bilgilerle kayıt yapmalısınız. Kayıt olurken TC kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı olan cep telefon numaranız da istenecek. Bu bilgileri kayıt esnasında yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz zaman sistem üzerinden başta kredi notu olmak üzere risk analiz raporu ve diğer finansal sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hali hazırda kredi notu sorgulama KDV dahil 4-5 TL arası bir rakama yapılabiliyor. Eğer kredi notum kaç diyorsanız ilk seçeneğiniz Findeks sitesi olabilir.

SMS İle Kredi Puanı Öğrenme

Bir diğer kkb notu sorgulama işlemi için gms operatörlerinin sms ile sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız için cep telefonunuzdan 1122 numarasına TC kimlik numaranız ve bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmanız ve göndermeniz yeterlidir. Eğer bakiyeniz yeterliyse 9 TL ücret kesilerek cep telefonunuza mesaj olarak kredi skorunuz gelecek.

Bankaların İnternet veya Mobil Şubelerinden Kredi Skoru Sorgulama

Eğer herhangi bir bankada hesabınız varsa internet şubesi hizmetini açtırmalısınız. Bu sayede bilgisayarınızdan internet şubesine girebilir ve krediler sekmesinden kredi notu bölümüne gelerek kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Ya da direk bankanın mobil uygulamasını kullanarak yine krediler bölümünden kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Maalesef kredi notumu nasıl öğrenebilirim ücretsiz dediğinizi biliyorum ama bu hizmetler de ücretsiz değildir. Bankadan bankaya değişen bir ücretlendirme vardır.

Son olarak bankaların bizzat şubelerine giderek oradan da kredi notu bilginize ulaşabilirsiniz. Özellikle kredi çekme aşamasında müşteri temsilcisi ile görüşürken bu bilgiyi isteyebilirsiniz. Kimi zaman size direk kredi notunuzu söylerler ve ücret de istemeyebilirler. Bu tamamen o anki duruma bağlıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git