www.vfxfilm.com | www.livelyfilm.com | www.filmondes.com | www.filmsilo.com | www.dixifilms.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.mvdpfilm.com | www.sumifilm.com
Kredi Notumuz Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? | ekredinotum.com

Kredi Notumuz Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?


Kredi notu en basit tanımı ile o ana kadar yaptığınız tüm finansal işlemlerin bir algoritma ile hesaplanarak size puan olarak sınulmuş halidir. Tüm finansal işlemlerden kastımız bankalara olan kredi borçlarınızın taksit ödemeleri, kredi kartı ödemeleri, bankalar aracılığı ile yaptığınız fatura ödemeleri, banka hesaplarınızdaki giriş ve çıkışlar, bankalardaki vadeli yada vadesiz hesaplarınız, kredi veya kredi kartı başvuru sıklığınız ve bunların sonuçlarıdır. Bugün sizlerle kredi notunu hızlı yükseltme gibi bir durum var mı, eğer varsa neler yapılmalı onları inceleyeceğiz.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Pek çok kişiden gelen bir soru üzerine ilk olarak kredi puanı yükseltme hilesi var mı yok mu onu net bir şekilde söylemek istiyorum. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Sizin kredi notunuz tamamen bankalar aracılığı ile yaptığınız işlemler sonucu oluşur. Bu sisteme dışarıdan müdahale şansınız olmadığı için yada bankaları kandırma imkanınız olmadığı için imkansız. Fakat Findeks kredi notu yükseltme için yapabileceğiniz çok sayıda işlem mevcuttur.

İlk olarak şunu bilelim; kredi notu online çalışan bir sistemdir. Bankacılık sistemi de online çalışır. Kredi notlarını Kredi Kayıt Bürosu tutmakta ve Findeks firması tarafından son kullanıcıya sunulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu not hesabı yapmak için bilgileri bankalardan almaktadır. Tüm bu işlemler ve firmalar tamamen online çalışmaktadır. Bu sebeple tüm işlemler ve hesaplamalar anlık olarak gerçekleşir. Siz şu anda kredi borcu taksidinizi öderseniz bu sistemdeki tüm kurumlar tarafından görüşür ve işleme alınır. Fakat bunun size yansıması 1 bilemediniz en fazla 2 gün sürebilir. Çoğu zaman anlıktır ama ben sizlere en kötü ihtimali olan 2 günü söylüyorum.

Kredi Notu ve Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Yazımızın da başlığı olan kredi notu bir ayda en fazla ne kadar yükselir onu inceleyelim. Bu konuya girmeden önce daha önce bir yazımızda bahsettiğimiz kredi notu ne şekilde hesaplanıyor onu buraya tekrar yazalım. Eğer kredi notu nasıl belirlenir merak ediyorsanız ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Sizin kredi skorunuz aşağıdaki faktörler göz önüne alınarak hesaplanmaktadır.

1- Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları: %30

Kullandığınız kredilerin taksitlerini ve kredi kartınızın ekstresindeki son ödeme tarihini geciktirmeden yapacağınız borç ödemeleri kredi notunuza olumlu olarak yansımaktadır. Bu ödemeleri geç yapmanız durumunda kredi puanınız kesinlikle gerileyecek ve istemediğiniz seviyelere inecektir. Bu sebeple son ödeme yada hesap kesim tarihlerinizi uygun bir tarihe ayarlamalısınız. Eğer Findeks kredi notu öğrenme amacınız varsa ve sonuç sizin için önem arz ediyorsa bu maddeye diğerlerine göre daha fazla kafa yormanız gerekecektir.

2- Mevcut Hesap Ve Borç Durumu: %25

Hali hazırdaki veya önceki borç durumlarınız da hesaba eklenmektedir. İster teminatlı olsun ister teminatsız borç ve kullanılabilir bakiyeniz ve limitleriniz kesinlikle kredi notunuzu etkilemektedir.

3- Yeni Kredi Arayışı: %20

Yakın zaman da yaptığınız kredi başvurusu, aldığınız kredi sizin risk oranınızı arttıracaktır ve bu sebeple kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Çünkü yeni aldığınız krediyi ödeyip ödemeyeceğiniz muallaktadır ve bu belirsiz bir durumdur. Fakat kredi notunuzu sadece %20 etkileyecektir bu durum.

4- Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15

Eğer sık sık kredi kullanan birisi iseniz ve bu kredileri ödeme durumunuz pozitifse bu daha önce kredi kullanmamış kişilere göre sizin notunuzu yükseltecek bir veridir.

5- Diğer: %10

Bu konu ile ilgili Findeks sitesi bir bilgi vermemektedir. Fakat genel kanı şu şekildedir; bankalardaki hesap hareketleriniz, faturalarınızı bankalar aracılığı ile zamanında ödeme durumunuz gibi finansal işlemleriniz diğer kategorisinde yer almaktadır.

Bir ay içerisinde ne kadar çok yukarıda bahsettiğimiz işlemlerden yaparsanız kredi puanınız o derece yükselir.

Kredi Puanı Kaç Olmalıdır?

Peki, kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim? Ülkemizdeki banka müşterileri yada diğer finansal işlem yürüten şahısların kredi notları ortalaması 1300’dür. Bu puanın üzerinde iseniz bankalar tarafından sevilen ve kredi verilebilir müşterilersinizdir. Altında iseniz risk teşkil eden ve kredi verilmemesi gereken yada verilecekse çok ciddi incelenmesi ve belgelerle kredi tahsilatının yapılabileceğine kesin emin olunması gereken şahıslarsınızdır.

Örnek verelim; diyelim 15000 TL kredi çekmek istiyorsunuz ve kredi notunuz 1600. Bu durumda taksitleri ödeyebilecek durumunuz varsa bu krediyi rahat bir şekilde çekebilirsiniz. Ama aynı rakamdaki bir kredi başvurusunu 700 kredi skoruna sahip birisi yaparsa çok net bir şekilde kredi ret olur. Fakat diyelim 1250 kredi notuna sahipsiniz ve 4000 TL kredi almak istediniz. Alma ihtimaliniz vardır. Size burada 50 puanın Türkiye ortalamasının altında denmez ve şartlar esnetilebilir.


12 Yorum

 1. Okan Mart 10, 2017
  • Semih Buzgan Mart 11, 2017
 2. Şeyma Ekim 29, 2017
  • Semih Buzgan Ekim 30, 2017
 3. Ali Aralık 20, 2017
 4. Berk Ocak 11, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 12, 2018
 5. Orhan Ocak 14, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 14, 2018
 6. Orhan Ocak 14, 2018
  • Semih Buzgan Ocak 14, 2018

Soru veya yorumunuzu bu bölüme yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir