Kredi Notumuz Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi Notumuz Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?
3 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.438 kez okundu.

Kredi notu en basit tanımı ile o ana kadar yaptığınız tüm finansal işlemlerin bir algoritma ile hesaplanarak size puan olarak sınulmuş halidir. Tüm finansal işlemlerden kastımız bankalara olan kredi borçlarınızın taksit ödemeleri, kredi kartı ödemeleri, bankalar aracılığı ile yaptığınız fatura ödemeleri, banka hesaplarınızdaki giriş ve çıkışlar, bankalardaki vadeli yada vadesiz hesaplarınız, kredi veya kredi kartı başvuru sıklığınız ve bunların sonuçlarıdır. Bugün sizlerle kredi notunu hızlı yükseltme gibi bir durum var mı, eğer varsa neler yapılmalı onları inceleyeceğiz. Birazdan bahsedeceğimiz bilgilerin tümünü uygularsanız kredi notu 1 ayda ne kadar yükselir sorunuza da yanıt bulabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Pek çok kişiden gelen bir soru üzerine ilk olarak kredi puanı yükseltme hilesi var mı yok mu onu net bir şekilde söylemek istiyorum. Böyle bir şey yok arkadaşlar. Sizin kredi notunuz tamamen bankalar aracılığı ile yaptığınız işlemler sonucu oluşur. Bu sisteme dışarıdan müdahale şansınız olmadığı için yada bankaları kandırma imkanınız olmadığı için imkansız. Fakat Findeks kredi notu yükseltme için yapabileceğiniz çok sayıda işlem mevcuttur.

İlk olarak şunu bilelim; kredi notu online çalışan bir sistemdir. Bankacılık sistemi de online çalışır. Kredi notlarını Kredi Kayıt Bürosu tutmakta ve Findeks firması tarafından son kullanıcıya sunulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu not hesabı yapmak için bilgileri bankalardan almaktadır. Tüm bu işlemler ve firmalar tamamen online çalışmaktadır. Bu sebeple tüm işlemler ve hesaplamalar anlık olarak gerçekleşir. Siz şu anda kredi borcu taksidinizi öderseniz bu sistemdeki tüm kurumlar tarafından görüşür ve işleme alınır. Fakat bunun size yansıması 1 bilemediniz en fazla 2 gün sürebilir. Çoğu zaman anlıktır ama ben sizlere en kötü ihtimali olan 2 günü söylüyorum.

Kredi Notu ve Risk Raporu Ne İşe Yarar?
Yazımızın da başlığı olan kredi notu bir ayda en fazla ne kadar yükselir onu inceleyelim. Bu konuya girmeden önce daha önce bir yazımızda bahsettiğimiz kredi notu ne şekilde hesaplanıyor onu buraya tekrar yazalım. Eğer kredi notu nasıl belirlenir merak ediyorsanız ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Sizin kredi skorunuz aşağıdaki faktörler göz önüne alınarak hesaplanmaktadır.

1- Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları: %30

Kullandığınız kredilerin taksitlerini ve kredi kartınızın ekstresindeki son ödeme tarihini geciktirmeden yapacağınız borç ödemeleri kredi notunuza olumlu olarak yansımaktadır. Bu ödemeleri geç yapmanız durumunda kredi puanınız kesinlikle gerileyecek ve istemediğiniz seviyelere inecektir. Bu sebeple son ödeme yada hesap kesim tarihlerinizi uygun bir tarihe ayarlamalısınız. Eğer Findeks kredi notu öğrenme amacınız varsa ve sonuç sizin için önem arz ediyorsa bu maddeye diğerlerine göre daha fazla kafa yormanız gerekecektir.

2- Mevcut Hesap Ve Borç Durumu: %25

Hali hazırdaki veya önceki borç durumlarınız da hesaba eklenmektedir. İster teminatlı olsun ister teminatsız borç ve kullanılabilir bakiyeniz ve limitleriniz kesinlikle kredi notunuzu etkilemektedir.

3- Yeni Kredi Arayışı: %20

Yakın zaman da yaptığınız kredi başvurusu, aldığınız kredi sizin risk oranınızı arttıracaktır ve bu sebeple kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Çünkü yeni aldığınız krediyi ödeyip ödemeyeceğiniz muallaktadır ve bu belirsiz bir durumdur. Fakat kredi notunuzu sadece %20 etkileyecektir bu durum.

4- Kredi Kullanım Yoğunluğu: %15

Eğer sık sık kredi kullanan birisi iseniz ve bu kredileri ödeme durumunuz pozitifse bu daha önce kredi kullanmamış kişilere göre sizin notunuzu yükseltecek bir veridir.

5- Diğer: %10


Bu konu ile ilgili Findeks sitesi bir bilgi vermemektedir. Fakat genel kanı şu şekildedir; bankalardaki hesap hareketleriniz, faturalarınızı bankalar aracılığı ile zamanında ödeme durumunuz gibi finansal işlemleriniz diğer kategorisinde yer almaktadır.

Bir ay içerisinde ne kadar çok yukarıda bahsettiğimiz işlemlerden yaparsanız kredi puanınız o derece yükselir.

Kredi Puanı Kaç Olmalıdır?

Peki, kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim? Ülkemizdeki banka müşterileri yada diğer finansal işlem yürüten şahısların kredi notları ortalaması 1300’dür. Bu puanın üzerinde iseniz bankalar tarafından sevilen ve kredi verilebilir müşterilersinizdir. Altında iseniz risk teşkil eden ve kredi verilmemesi gereken yada verilecekse çok ciddi incelenmesi ve belgelerle kredi tahsilatının yapılabileceğine kesin emin olunması gereken şahıslarsınızdır.

Örnek verelim; diyelim 15000 TL kredi çekmek istiyorsunuz ve kredi notunuz 1600. Bu durumda taksitleri ödeyebilecek durumunuz varsa bu krediyi rahat bir şekilde çekebilirsiniz. Ama aynı rakamdaki bir kredi başvurusunu 700 kredi skoruna sahip birisi yaparsa çok net bir şekilde kredi ret olur. Fakat diyelim 1250 kredi notuna sahipsiniz ve 4000 TL kredi almak istediniz. Alma ihtimaliniz vardır. Size burada 50 puanın Türkiye ortalamasının altında denmez ve şartlar esnetilebilir.

Etiketler:

Kredi Notumuz Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? Konusuna 108 Yorum Yapıldı
 1. Okan dedi ki:

  Bankalar genel müdürlükteki kişi 600 TL karşılığında bankadan 10000 TL kredi çekebilirsiniz diyor, bu mümkün müdür?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Okan Bey,

   600 TL kredi taksit ödemesi mi yoksa kredi tashih ücret mi? Ayrıca bankadaki herhangi bir personel bir bilgi verdiyse bu doğrudur fakat siz bize daha detaylı bilgi verebilirseniz ona göre cevap verebiliriz.

   Saygılar..

 2. Şeyma dedi ki:

  Merhaba, merak ettiğim konu banka ile ilişkisi olmamış ve kredi kartı başvurusu puanınız düşük veremeyiz denilen biri dükkan açıp pos talebinde bulunur ticari hesap açarsa bu sorun düzelir mi banka üye iş yeri olunca belli bir limit veriyor mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Şeyma Hanım,

   Kredi notunun düşük olma sebebi zaten bankacılık işleminin henüz olmaması sebebiyle olduğu için dükkan açılışı ve pos cihazı kullanımı ile birlikte ticari hesap bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Bu işlemler başladığı zaman kredi notu olması gereken düzeye gelir.

   Saygılar..

 3. Ali dedi ki:

  Merhaba salak gibi çok başvuru yaptım hiç bir şekilde düzensiz ödemem yok banka sisteme girmiyor dedi devlet işciyim maaş 4 yakın bu puanları yükseltme yapılabilir mi acaba yetkili bir yerlere olabilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,
   Aşağıdaki yazımızdan notunuzu nasıl kısa sürede yükseltebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
   https://ekredinotum.com/kredi-notu-nasil-yukseltilir-62.html
   Saygılar..

 4. Berk dedi ki:

  Merhaba bu buyuk teknoloji marketlerinin bankalarla anlaşma kredilerinden yararlanmak icin başvuru sırasında sigortalı mı sigortasız mı onlara bakılıyor mu yoksa kredi puanı yeterli mi? Bu arada 5000 TL kredi için ne kadar puan gerekli bu teknoloji mağazalarından kredi almamız için

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Berk bey,
   Siz mağazadan kredili ürün alırken ilk olarak tc numaranızla birlikte mesaj atıyorsunuz. Başvurunuz kredi notunuza göre ya direk onay alıyor yada ön onay alıyor. Kredi notunuz 1300 ve üzeriyle sorun yok büyük ihtimalle onaylanır. Direk onaylanırsa alışverişi gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer direk onay olmaz ve ön onay verirlerse banka sizi arıyor ve sizden ihtiyaç duyacağı belgeleri istiyor. Bu belgelerde gelir belgesi veya o anda çalışıp çalışmadığınızı gösteren bir belge oluyor.
   Saygılar..

 5. Orhan dedi ki:

  Selamun aleyküm semih bey. Birkaç sorum olacak şimdiden teşekkür ederim. Eskiye dayalı bankalarla ödeme yüzünden avukatlık oldum borçları kapadım ama kartlar iptal oldu artı hesap vs hepsi kapandı. Şu an bankaya beş bin borcumdan dolayı maaşıma haciz geldı ve her ay 400 kesilmektedir. Ve kredi kartı alamıyorum ek hesap maaş bankası dahi açmıyor. Ve eski borçlardan dolayı devlette hacız dosya açık gözükmekte buda maaş aldığım banka tarafından. Ve sürekli netten başvuru yapıyorum haliyle onaylanmıyor. Ve puanım 248 idi. Belki şu an da sıfırdır bilmiyorum. Dört bankada vadesiz hesabım var. Hesapları kapatmalı mıyım yoksa acık kalması sorun olmaz mı. Hacız olan borcuma ekstra avukat aracılığı ile her ay ek odeme yapsam faydası olur mu. Yüz tl limitli kart dahi alamıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Veya bankalarla aram hiç düzelmeyecek mi 🙂 bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey,
   Bankalarla aranız tüm borcunuz bittiği zaman düzelme yoluna girecektir. Şu anda yapacağınız her kredi yada kredi kartı başvurusu ret yiyecektir bu sebeple yeni başvuru yapmayın. Çünkü reddedilen her başvuru sizin kredi notunuzu düşürmektedir. İlla kredi kartı almanız gerekiyorsa teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Bankanızla görüşerek teminatlı kart alımı için istenen şartları öğrenebilirsiniz.
   Saygılar..

 6. Orhan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Teminatlı kartın faydası olacak mıdır benim için. Ve haciz var maaşımda yine de alabilir miyim Semih bey. Son olarak şunu sormak istedim farklı bir bankadan örneğin altın hesabı açıp aylık yatırımlar yaparsam fayda görür müyüm? Teşekkürler ilginize..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi kartı ihtiyacınız var diye size teminatlı kredi kartı önerdim. Eğer ihtiyacınız yoksa almaya da bilirsiniz. Şu anda Merkez Bankası kara listesindesinizdir. Bu sebeple açacağınız altın hesabının kredi notunuza bir faydası olacağını sanmıyorum.

 7. begüm dedi ki:

  merhaba
  2016 temmuz ayında yapılandırarak kapattığım kredi kartım vardı. Banka merkeze kapatma yazısı göndermediği için açık gözüküyordu. Puanım 1400 idi ama takipli gözüktüğümden ret çıkıyordu. Şimdi bankayla görüşüp yazıyı gönderttim ama bu seferde puanım 0’a düştü. Maaşı elden alıyordum 1 aydır bankadan almaya başladım. 8-9 ay gibi bir süre sonra puanım aşağı yukarı kaç olur acaba? Maaş hesabımdan başka üstüme hiç bir şey yok. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Eğer kara listeye girmediyseniz 8-9 ay gibi bir süre içerisinde olması gereken ortalama 1300 ve üstü bir puana çıkabilirsiniz. Bu kredi notu yükseltme durumunu hızlandırmak için maaşınızı banka aracılığı ile almaya devam edin. Mümkünse faturalarınızı banka hesabınızdan internet şubesinden veya mobil bankacılık ile ödeyin.
   Saygılar..

 8. Yusuf Gecgel dedi ki:

  2012 yılında icralık oldum bankayla yine aynı yıl içerisinde borcun tamamını kapattım 6 yıldır maaş harici bankayla hiç bir işlem yapmadım ama puanım 0 olarak görünüyor neden acaba?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   6 senedir hiç bir bankacılık işleminiz olmadığı için kredi notunuz sıfırdır. Tekrar bankacılık işlemi yapmaya başlayarak kredi puanı edinebilirsiniz.

 9. kenan dedi ki:

  Hocam merhaba benin icralık olduğum bankalara olan borcumun hepsini kapadım maaş aldığım banka 1000 TL limitli kredi kartı verdi düzenli şekilde ödüyorum maaşımın yattığı banka ek hesapta açtı puanımı etkiler mi? Buna istinaden bende 5000 TL hesabımdaki paraya bloke koydurup 5 ay taksitle kredi çektim ilk taksidini ödedikten sonra komple kapatacağım kredi puanım artar mı? Şu an kredi notum 1022 6-7 ay gibi 1500 puanı geçerse istedim krediyi çekebilir miyim maaşım çalıştığım bankaya yatıyor 4 senedir.

 10. Semih Buzgan dedi ki:

  Merhaba Kenan Bey,
  Bahsettiğiniz işlemleri yaparak kredi notunuzu epey yükseltirsiniz. Bunlara ek olarak banka hesabınızdan herhangi bir faturanıza otomatik ödeme talimatı vermenizi, başka bir faturanızı da düzenli olarak bu hesaptan ödemenizi, buna ek olarak da banka hesabınızdan EFT ve havale yapmanızı ve bu hesapa EFT, havale yapılmasını sağlamanızı öneririm. Bunları da yaparsanız istediğiniz seviyenin de üzerine kredi notunuzu taşıma imkanınız olur.

 11. kenan dedi ki:

  Hocam çok teşekkür ederim desteğiniz için peki hocam o zaman istedim krediyi alabilir miyim sonuçta geçmişte borcum vardı hepsini kapadım devlete olan vergi borcumu dahi ödedim. Düğün yapacağım 35.000 kredi için başvuracağım da.

  1. kenan dedi ki:

   Hocam otomatik ödeme talimatını kredi kartından mı yoksa hesap kartımdan mı vereyim?

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Hesap kartından verirseniz daha iyi olur..

  2. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi notunuz 1500 ve üzerinde olursa, çekmek istediğiniz kredi taksitleri gelirinizin ortalama %50’si civarında olursa kredi başvurunuz büyük ihtimalle onaylanır.

 12. kenan dedi ki:

  Hocam kimisi de otomatik ödeme talimatı verme bir katkısı yok diyor aslı varmı birde ödemelerini düzenli temmuza kadar yaparsam havale edip havale alırsam puanım 1500 geçer mi kredi kartımı ocak ta aldım 0’dı puanım martta baktım 1022 gözüktü.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Yapacağınız işlemleri kredi notunuzu temmuz ayına kadar ne kadar yükseltir ve rakam kaç olur bunu kimse bilemez. Kredi notu sistemi kapalı bir sistem ve hangi işlem ne kadar yükseltir kimse bilemiyor. Fakat size önerdiğimiz işlemleri yaparsanız yükseliş yaşarsınız. Şu anki 1022’de iyi bir not. Bu biraz daha yükselirse kredi başvurunuz büyük oranda olumlu sonuçlanacaktır.

 13. kenan dedi ki:

  Hocam merhaba bankadaki çalışan kredi notun otomatik ödeme talimatı vererek yükselmez diyor doğruluk payı var mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Otomatik ödeme banka hesabınızda hareketliliğe sebep olacağı için kredi notunuzun yükselmesinde faydalı olacaktır.

 14. kenan dedi ki:

  Hocam merhaba arkadaşımın hesabına 3 güne bir 5000 TL 3000 TL havale edip tekrar bana havale ediyorum bu işlem etkili olur mu elektrik su borcunu da otomatik ödeme değil ama hesapdan ödüyorum puanda etki eder değil mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu kadar sık yapmasanız da olur. Bunlar kredi notunuzun artışına etki edecektir.

 15. kenan dedi ki:

  Hocam günaydın geçmişte 6 dosyam vardı icralık olduğum fakat hepsini kapadım puanım kredi çekmeye ulaştı bu seferde geçmişteki dosyalarımdan dolayı kredi çekmeme olasılığım olur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kara listeden çıktıysanız kredi başvurularınız normal insanlar gibi olur. Kredi notu ve gelir durumunuz müsaitse çekebilirsiniz.

 16. kenan dedi ki:

  Hocam maaşımın yattığı bankayla konuştum kefilde bul istersen dediler. 1500 puanımı geçerse puanım başka bankada verebilir mi vermezse şayet maaşımın yattığı banka.

 17. kenan dedi ki:

  Hocam moralım bozuldu puanımı yükseltmenin bir anlamı yok o zaman kefil isterlerse maaşım net 2164 brüt 3000 35.000 çekmek istesem kefilde bul dediler bu devirde kimse kefil olmaz nasıl bir yol izlemem lazım..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaşınızın yattığı banka size kredi vermeyecekse başka bankalarda şansınızı deneyebilirsiniz. Çok büyük bankalar değil de daha küçük bankalarda şansınız daha yüksek olur. Tek dikkat etmeniz gereken nokta ret yiyeceğiniz bir kredi başvurusu yapmamanızdır. Bir bankadan eğer krediniz ret yerse o zaman diğer bankalarda bunu görür ve onlarda onay verme noktasında çok olumlu olmazlar.

 18. Haluk dedi ki:

  Hocam merhaba ben geçmişte icralık olmuştum ama bütün bankalara borcumu kapadım 2200 TL net maaşım var 35.000 Tl kredi için baş vuracağım puanım 1000 şimdi 1500 olduğu da geçmiş yıllara bakarak red ederlermiş red edilirse bir daha ne zaman başvuru yapayım..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Geçmişte icralık olduysanız kara listeye girmişsinizdir. İlk olarak bankadan kara listede olup olmadığınızı öğrenin. Ondan sonra kredi başvurusu yapın.

 19. Serkan dedi ki:

  Hocam merhaba geçmişte kara listeye düşmüştüm fakat bütün borcumu kapadım maaş aldım banka kredi kartı ve ek hesap açtı düzenli ödeme yapıyorum puanım şuan 1324 30.000 kredi çekmem lazım puanım 1500 olduğunda geçmişe bakılarak puanım tutsa dahi red ederler mi red edilirse izlemem gereken yol nedir ve tekrardan ne zaman bir daha başvuru yapayım.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankadan kredi kartı alabildiğinize göre artık kara listede değilsiniz demektir. Kredi başvurunuzda geçmişe bakarak olumsuz yanıt vermezler, sadece o an kara listede olmadığınız için kredi puanınıza bakarlar ve çekmek istediğiniz kredi tutarı gelirinize göre makul bir seviyede ise onaylarlar, eğer gelirinize göre çok yüksek ise ve taksitleri ödeyecek durumda değilse o zaman ret ederler.

 20. Serkan dedi ki:

  Hocam bankayla konuştum kara listeden çıkmışım puanım 1022 aylık net maaşım 2160 TL puanımı 1500 üstü yaparsam 35.000 TL kredi çekebilir miyim aylık 1087 odersin diye gözüktü 4 senedir çalıştığım bankaya yatıyor maaşım şayet banka vermezse ne gibi bir yol izlemeliyim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Vermezlerse başka bir bankada şansınızı deneyebilirsiniz.

 21. Serkan dedi ki:

  Hocam bu arada size ayrıca teşekkür ediyorum gerçekten bilinçsiz bizi bilgilendiriyorsunuz dediklerinizi harfiyen yaptım puanım yükseldi..

 22. Serkan dedi ki:

  Hocam merhaba

  Kara listeden çıktığıma göre puanım da tutarsa kredi çekmek için başvursam ret edilsem başka bankaya ne zaman tekrar başvuruyum puanım düşmemesi için..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bunun için net bir süre vermek mümkün değil. Ben olsam 2 ay bekler öyle başvuru yapardım. Kredi başvurusu sebebiyle kredi notu biraz düşeceği için 2 ay içerisinde tekrar bankacılık işlemi yaparak düşen notu yükseltirdim.

 23. Serkan dedi ki:

  Hocam merhaba kara listeden çıktığım için banka kredi verirken sadece kredi puanımı baz alacaktır doğru mu anladım geçmişte yaşadım sorunlar bahane olmayacaktır.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi başvuruları kredi notu, toplam kredi limiti, gelir durumunuz ve çekmek istediğiniz kredi tutarına göre olumlu yada olumsuz sonuçlanıyor. Tek faktör kredi notunuzun yüksek olması değil. Bunun yanında saydığımız diğer durumlarda kredi onayını etkiliyor.

 24. Serkan dedi ki:

  Hocam merhaba o zaman kara listede olduğuma bakılmayacak değil mi bakarlarsa zaten vermezler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kara listede olursanız zaten başvuru bile yapamazsınız.

 25. Serkan dedi ki:

  Hocam şimdi maaşımın %50 kadar çekebiliyorum ya 2062 net maaşım var 35.000 tl ye başvuru yapacağım o zaman ret çıkar 33.000 tam denk geliyor sizce 35.000 için zorlayayım mı 33.000 TL için mi başvurayım.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   33000 ile 35000 arasında pek bir fark yok hangi rakamı isterseniz başvurun. Başvuru öncesi bankadaki müşteri temsilcisi ile de konuyu görüşüp en doğru rakamı seçebilirsiniz. Size bu konuda yardımcı olurlar.

 26. Serkan dedi ki:

  Hocam bankadan 5 taksitli 5000 TL kredi çekmiştim hesabımdaki paraya ipotek koydurarak ilk taksidi hesabimdan çekildiğinde ertesi gün komple kapatacağım peki bu etkili olur mu kredi çekerken hem puan açısından hem de yeni kredi çekerken artı sağlar mı

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Zamanında veya gününden önce kapatılan krediler kredi notunuza olumlu yönde etki eder.

 27. Serkan dedi ki:

  Bu mesaj imla kuralları sebebiyle otomatik olarak silinmiştir.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Mesajınızı Türkçe ve imla kurallarına uygun şekilde yazın lütfen.

 28. Serkan dedi ki:

  Hocam merhaba;

  Desteğiniz ve bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum size.Sorum şu şekil ben hesabım aktif gözüksün diye arkadaşıma her gün para gönderiyorum geri kendime havale ediyorum aynı hesaba havale etmemde bir sakınca olur mu puanım arttırmak için yaptığımdan dolayı..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sakıncası yok.

 29. Serkan dedi ki:

  Hocam merhaba şuan kredi puanım 1022 maaşımın yattı bankadan kredi çekmiştim hesabımdaki paraya bloke koydurarak bu kredimi kapatacağım ilk taksidi otomatik ödeme yapıldıktan sonra kredi kartı borcumu ise hesap kesim tarihinden hemen sonra dönem borcunu 10 TL fazla olacak şekilde ödüyorum ayrıca hesabımdan her gün havale yapıp havale ediyorum puanım hazıran ayına kadar aynı şekil devam etsem ödemelere ve havalelere 1500 puanı geçer mi tahmini..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Yaptığınız bu işlemler kredi notunuzu yükseltir. Fakat kaça geleceğini kimse bilemez.

 30. Halil dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar bankalara daha önce borcum vardı icralık olmuştum fakat 2 ay önce hepsini kapatım. Maaşımı aldığım banka bana ipoteksiz kredi kartı ve maşıma ek hesap açtı. Puanım 1029 5 ay sonra kredi çekmem için başvursam puanım 1500 olsa geçmişe dönük icralara bakar mı yoksa sadece puanıma ve ödeme düzenime mi bakar..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kara listede değilseniz 1500 kredi notu ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Gelirinize göre çekmek istediğiniz kredi tutarı uygunsa krediniz onaylanır. Eğer maaşınız düşükse ve çok yüksek bir krediye başvuru yaparsanız ya ret yersiniz yada kefil istenir sizden.

 31. Halil dedi ki:

  Hocam benim kartımın limiti 1000 TL mesela kartımdaki 1000 TL tutarın hepsini harcasam hesap ve kesim tarihinden sonra harcadığım 1000 tl tutarın hepsini geri yatırsam kartımın limitinin hepsini kullandığım için kredi puanımın yükselmez ve hepsini kullandığım için puanım düşer mi yada bir şey olmaz mı sizce iyi mi olur kötü mü?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kartınızı düzenli kullanıp günü geldiği zaman tüm borcu ödemek kredi notunuzu yükseltir.

 32. Halil dedi ki:

  Hocam merhaba maaşım net 2153, % 50 1075 tekabül ediyor ne kadar kredi çekebilirim 35 bin ihtiyacım var doğru kredi için size danışayım dedim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   35000 TL için kredi başvurusu yapabilirsiniz. 1300 ve üzeri bir kredi notuna sahip olursanız 36-48 ay vadeli şekilde başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali vardır.

 33. Halil dedi ki:

  Hocam ben mart ekstra borcumu hemen ertesi gün tüm borcunu ödeyerek kapadım şimdi ipotek ile kredi çekmiştim kredimin ilk taksidi çekildikten sonra hepsini kapatacağım Findeks raporunu o zaman mı alıyım puanımın ne kadar arttığına bakmak için şimdi alsam ne olur?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi notunuzu dilediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi sizin kredi notunuzu düşürmez yada yükseltmez. Sorgulama sonucunun kaç olacağını bizim yada sizin önceden bilmeniz mümkün değil..

 34. Halil dedi ki:

  Hocam bizi aydınlantığınız için ciddi anlamda teşekkür ederim.
  Hocam bugün bankadan ipotek ile çektiğim kredimi kapadım mart ayına ait kredi kartı borcumun tamamını kapadım fakat Findesk risk raporu aldım puanım 1022’den 938’e düşmüş ve mart ayına ait borcumu kapattığımı ve kredisini kapattığım ihtiyaç kredim halen gözükmekte sisteme ne zaman düşer.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sistem online işlemektedir. Anlık olarak puanlama değişmektedir. Kredi puanınızın yada risk raporunuzun hatalı olduğunu veya bir problem olduğunu düşünüyorsanız itiraz edip sorunun çözümünü isteyebilirsiniz. Bu konu ile ilgili aşağıdaki yazımızı okuyup anlatıma göre itiraz yapabilirsiniz.

   https://ekredinotum.com/kkb-findeks-risk-raporu-itiraz-1198.html

 35. Halil dedi ki:

  Hocam günaydın gerçekten boşa konuşmadığınız ve doğru bilgiler bize vererek yanlış işlem yapmamazı sağladığınız için size çok teşekkür ederim yukarıda yazdığın gibi Findeks müşteri hizmetlerini aradım 48 içinde güncellenecektir dedi, hocam birde o zaman bakacağım.

 36. Halil dedi ki:

  Hocam bankayla da görüştüm. Biz KKB güncellenmedi için her ay yapıyoruz ondan yansımıyor dediler sorum şu ben gene para havale transferlerine devam edeyim mi puanım arttırmak için..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bu işlemler notunuzun yükselmesine faydalı olacaktır.

 37. Halil dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Kredi kartı limitim 1000 TL hepsini kullansam sonra hesap kesim tarihinden sonra geri hepsini kapatsam puanım 1000 TL hepsini kullandığım için artmaz mı yada puanım artar mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Düzenli kredi kartı kullanımı ve gününde tüm borcun kapatılması kredi notunuzu olumlu yönde etkiler, notunuzu arttırır.

 38. Halil dedi ki:

  Hocam merhaba benim net maaşım 2153 ben ne kadar kredi çekebilirim düğün yapacağım yarısı 1075 yapıyor siz daha iyi bilirsiniz bankaya gittiğimde yanlış başvuru yaparak ret cevabı yemek istemiyorum 35.000 veya 36.000 ihtiyacım var.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu rakamları çekebilirsiniz.

 39. Nazmiye dedi ki:

  Merhabalar. Daha önce garanti bankası ile çalışıyordum maaşım oraya yatıyordu ve bu bankada 2 kredim bulunmakta. Düzenli ödemelerim vardı iş değiştirince maaş günümde bankamda değişti. Garantiye 2 defa gidip konuştum kredi ödeme günümü değiştirmek için onaylanmadı ve bu yüzden 3 aydır gecikmeli olduğu için ödemelerim puanım düştü. Bu bankadaki 2 kredimi kapatmak için internet üzerinden birkaç başvuru yaptım ret cevabı aldım. Şimdi maaşlı müşterisi olduğum bankaya borç kapatma kredisi için başvursam ne gibi bir sonuç olur. Şimdiden teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Normalde kredi taksit ödeme gününü aradaki farkı faizle yada ödeme ile dengeleyip değiştiriyorlar. Öncelikle Garanti Bankası ile normalde iletişim kurduğunuz kanalın dışında başka bir şekilde iletişim kurarak şansınızı bir de o şekilde denemenizi öneriyorum.
   3 aylık kredi taksit ödeme gecikmesi ve üstüne bir kaç sefer yapılan kredi başvuru reddi sebebiyle notunuzun şu anda ortalamanın altına düşmüş olacağını düşünüyorum. Yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce şu anda maaş müşterisi olduğunuz bankaya giderek müşteri temsilcisi ile görüşmenizi, ona bu durumu anlatmanızı ve yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce sistemden sizin kredi notu ve risk analiz rapor durumunuzu incelemesini rica edebilirsiniz. Eğer çekmek istediğiniz rakam için size kredi verebileceklerse o zaman başvuru yapmanızı öneriyorum. Çünkü her ret yiyen kredi başvurusu sizin kredi puanınızı yine düşürecektir.
   Saygılar..

 40. AHMET dedi ki:

  Merhaba,
  Benim durumum çok daha ilginç, ben kamudan emekliyim, şuan bir özel kurumda da ücretli (bordrolu) çalışanım, aynı zamanda da üzerime kayıtlı bir de iş yerim var. Anlayacağınız 3 farklı gelire sahibim. Esnaf olmamdan ötürü 5 adet KMH, 2 adet Kredi Kartım ve 7 farklı kredi kullandım. Arada sekmeler olsa da (malum esnafız, sürekli olmasa da arada bir kaç gün gecikme yaşanmakta) düzenli ödemelerle aksatmıyorum. Şimdi sorum şu, bu kadar çok sayıda kredi ürünü kullanmak ne derece etki edecek KKB’ ye. Ve ticarimi değerlenecek, bireysel mi yada emeklimi… KKB puanımı sorguladım 1074.Yorumlarınızı merak ediyorum.
  Saygılar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Normal şartlarda kredi notunuzun bu rakamın çok daha üstünde olması gerekmektedir. Fakat yapılan bir günlük tek bir gecikme bile kredi notunuzu düşürmektedir. Üstüne bu durum arada bir tekrarlanıyorsa 1074 rakamı için yüksek bile diyebiliriz. Rakamın böyle yüksek olmasının sebebi muhtemelen çok sayıda kredi ürünü kullanıyor olmanızdandır.

 41. Emre dedi ki:

  Merhabalar özel sektörden kamuya geçeli henüz bir ay oldu ve henüz yarım maaş aldık. Kredi notum 989 ve kredi başvurusunda ret yedim, bankacı tam maaşını aldıktan sonra yani bir ay sonra tekrar gel başvuralım dedi kesin onaylanır mı dediğimde ise evet diye cevap verdi, ve bu aylık süreçte de kredi notum 1000’nin üstüne çıkar büyük ihtimal kredi çekebilme olasılığım nedir bu durumda teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaş hesabınızın olduğu bankaya bu kredi başvurusunu yapıyorsanız 1000 ve üzeri bir kredi notu ile kredi başvurunuz onaylanır. Zaten bankacı da size en doğru bilgiyi vermiştir.
   Saygılar..

 42. Abdullah dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin 1 ay öncesine kadar puanım 1300 civarıydı 1 ay içinde 5 farklı bankadan parca parça toplam (29 bin) kredi çektim iki adet kredi kartım var biri (2500 diğeri 3250) limitli kmh iki adet (370 500 ) şeklinde her ay toplam 2000 lira parça parça kredi kmh ve kredi kartı ödemelerim var bu kredili ürünleri kullandıktan sonra puanım da doğal olarak düşüş oldu (800) puana 2 aydır hep düzenli ödemelerimi yapıyorum gecikmesiz 1050 puana yükselmiş Findeks’te borç limitim 35 bin civarı ve (bu kadar parayı 15 20 gün içinde farklı farklı bankalardan çekmiştim 2 3 ay önce çektiğim günden bugüne hep düzenli ödüyorum fakat sorum şu ben ne kadar daha düzenli ödemeler yaparsam tekrar kredi çekebilir miyim… ve de birden çok banka ile çalışmak her ay 5 kredi ödemesi yapmak puanımı daha mı hızlı arttırır teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Toplam kredi limitinize göre yeni kredi çekebilir yada yapacağınız kredi başvuru rakamına göre çekemeye bilirsiniz. Arzu ederseniz aşağıda linkini vereceğim yazımızı okuyun, bu sizin kredi kullanımınızla ilgilidir.
   https://ekredinotum.com/eski-krediyi-kapatip-yeni-kredi-cekmek-1331.html
   Saygılar..

 43. Mahmut dedi ki:

  İyi günler hocam ilk defa kredi kart ti aldim 3 ay önce ve düzenli kullanıp ödedim 3 ayda tahmini ne kadar puanım olur? 20 bin tl kredi çekebilir miyim? Bu değerlendirme üzerinden SGK var, maaş da 1700.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi notunuzun bu işlemler öncesinde kaç olduğunu bilmediğimiz için bir tahmin yapmamız mümkün değil. Fakat maaş hesabınızın olduğu bankadan 20 bin TL için bşvuru yaparsanız çıkma ihtimali var. Kredi başvurusunu direk yapmadan önce bankadaki müşteri temsilcisi ile görüşerek kredi puanınız ve risk analiz raporunuz doğrultusunda bu rakamın onay alıp alamayacağı konusunda fikir alabilirsiniz. Size kesin onay alır derlerse başvuru yapın. Eğer riskli derlerse başvuru yapmayın çünkü olumsuz sonuçlanırsa başvurunuz bu kredi notunuzu düşürür.

 44. Hakan dedi ki:

  Burada anlatılan tüm adımlar uygulandığı zaman gerçekten kredi notunda ciddi bir artık oluyor.

 45. Gülşen dedi ki:

  Hocam merhaba kredi puanım 1080 kredi çekebilmem için kaç olması lazım, kredi kartında taksitlerim var onları tamamen kapattırsam kredi puanım ne kadar artar?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Geçmişe dönük bankacılık ve borç ödeme hareketlerinizi bilmediğimiz için bir rakam vermemiz mümkün değil. Fakat kredi kartına olan borcunuzu tek seferde kapatacak olmanız kredi notunuzda hatırı sayılır bir artış yapacaktır. Şu anki puanınız da kötü bir puan değil. Bu puanla bile makul seviyelerde yapacağınız kredi başvurusu onaylanabilir. En mantıklı olan ise maaş hesabınızın olduğu banka varsa oraya kredi başvurusu yapmanız olacaktır.
   Saygılar..

 46. Can dedi ki:

  Bankalarla bu zamana kadar çalışmadım onun için kredi puanım oluşmadı, bende teminatlı kredi kartı aldım kredi notum ne zaman oluşmaya başlar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Yeni kredi kartınızı kullanmaya ve borçlarını düzenli ödemeye devam ettikçe notunuz da oluşacaktır.

 47. Satılmış dedi ki:

  Semih bey öncelikle iyi akşamlar,

  Benim sorum şu şekil kredi notunu 1264 fakat kredi başvurusunda bulundum 3 kere ret olduğu için düştü tekrardan ne zaman puanım eski seviyeye gelir ve birde tekrardan kaç ay sonra başvurmam gerekir kredi için saygılarımla..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   3 ay sonra tekrar bankaya girip kredi başvurusunda bulunsanız iyi olur. Başvuru öncesinde müşteri temsilcisinden güncel kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

 48. Umut corti dedi ki:

  Hocam 7 tane icra dosyam vardı hepsini kapattım. Kuveytürk’ten teminatlı kredi karti aldim 3 ay sonra puanım 1144 oldu fakat gene bankalardan ret aldim.acaba dosyalarımı yeni kapatmamdan dolayı hala kara listede olduğum için mi ret alıyorum.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sizinde belirttiğiniz gibi kara listede olabilirsiniz. Bankadan ret gerekçesi ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz.

  2. mmtzngn dedi ki:

   Dosyalarını e devletten kapattır. Eğer onu da yaptıysan bu sefer çalışacağın bankada hacizler görünür. Onların da haciz kaldırma yazılarını eğer hangi bankayla çalışacaksan onlarla ilgili haciz kaldırma yazılarını ilgili icra dairelerinden bankaya postala. Bunu yaptıktan 1 ay sonra kredi kartı alabilirsin

 49. Süleyman dedi ki:

  Mesajınız yazım kurallarına uygun olmadığı için silinmiştir.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Lütfen Türkçe yazım kurallarına uygun bir şekilde sorunuzu tekrar gönderin.

 50. Babek dedi ki:

  Merhaba,
  2016 ve 2017 (Aralık ayı) yıllarında iki adet avukatlık kredi kartımı temizledim. Şu an bir tane yeniden yapılandırmalı bir kredi kartım daha var her ay ekstresi geliyor ve ödüyorum düzenli olarak. Bir tane de KMH hesabım var başka bir bankada. Onu da KKB puanım için kullanıyor ve ödemelerini düzgün yapıyorum. Şu an KKB puanım 1166. Gelirim aylık ortalama 7500-8000 TL. En büyük şanssızlığım çalıştığım firma 2018 yılı başında maaş bankamızı 2016 yılında borcunu temizlediğim banka ile anlaştı. Yani maaşımı oradan alıyorum. Kredi ihtiyacım yok çok şükür ancak kredi kartı lazım oluyor. Ona ihtiyacım var. Ancak maaş bankam vermiyor. Vermediği için de biraz tartıştık şubedeki arkadaşla da sanırsam şansım kalmadı bundan sonra da. Diğer bankalardan alabilmem için sizce kaç puan lazım bana? Sanırsam KMH hesabım olan banka iyi bir hedef diye düşünüyorum.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Puanınız aslında çok düşük değil, belki 1300 seviyesine çekebilirseniz şansınız biraz daha artar. Ayrıca geliriniz de yerinde, bunu belgeleyebiliyorsanız aslında her bankadan kredi kartı almanız gerekiyor. Sizinde belirttiğiniz gibi kredili mevduat hesabınızın olduğu bankadan şansınızı deneyebilirsiniz.

 51. İsmail dedi ki:

  Hocam ben 1 ay önce 8 bin tl kredi kullandım 1. taksiti gelmeden erken kapatma ile geri kapattım bankaya gittim kredi puanımı öğrenmek için 1300 dedi acilen 15 bin tl kredi kullanmam gerek olumlu sonuç vermiyor en hızlı vede acil olmak şartı ile ne yapmam gereklidir.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaş hesabınızın bulunduğu bankadan çekerseniz olumlu sonuç almanız daha olasıdır.

 52. Efe dedi ki:

  Merhaba hocam daha önce hiçbir banka ile çalışmadım maaş bankam olan akbank ile çalışmaya başladım 3 ay önce kredi kartı ve artı para hesabı verdi limit yükseltmek istiyorum olmuyor başka bankadan kredi kartı almaya çalışıyorum ret geliyor bu arada 74 tane basvurum görünüyor halan daha puanim yok kkb puanımız bulunmamaktadir diyor sizce ne yapmalıyım hocam

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Findeks ile görüşerek teknik bir sorun olup olmadığını kontrol ettirin. Ayrıca bu kadar çok başvuru yapıp ret yemeniz notunuzu çok düşürür. Her ret not düşümü demektir.

 53. Sinan dedi ki:

  Hocam merhaba icralik dosyam vardı hepsini ödedim Kuveyt Türk’ten blokeli kredi karti aldım kullandım iptal ettim edince puanım 1134 oldu hemen ardından Yapı Kredi’den blokeli kredi kullandim ve şu anda Türkiye Finans bankasından teminatlı kredi kartı aldım şimdi ben 2 taksidini ödedim kredinin acaba bu ay hepsini ödesem notum yükselir mi şu an notun 1072 birde boş duran hesaplarımı kapatayım mi bir zararı olur mu notu etkiler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi yada kredi kartı borcunuzun tümünü tek seferde ödemeniz kredi notunuzu yükseltir.

 54. Aysel kara dedi ki:

  Bu mesaj yazım yanlışları sebebi ile otomatik olarak silinmiştir.

 55. ismail dedi ki:

  Merhaba ben Akbank’tan 900 tl artı para kulanıyorum 1000 tl lik kredi kartım var şuan borç yok gelecek ay gününde ödersem puanım 796 dan 1000 olur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu yüksek bir artık tek bir ödeme ile bu kadar artış olmayabilir.

 56. Ömer öngi dedi ki:

  Az riskli durumundayım bana esnaf kefalet kredisi verirler mi sizce..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu krediye esnaf ve sanatkarlar odası kefil olmaktadır. Başvurunuzu ilk önce onlar değerlendiriyorlar ve uygun bulurlarsa Halk Bankası’na gönderiyorlar başvuruyu. Bir de banka değerlendirmeye alıyor ve uygun görürse veriyor. Çok yüksek bir miktar için başvuru yapacaksanız az riskli olmanız sıkıntı olabilir. Ama yine de şansınızı deneyin.

Sayfa başına git