Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?
17 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 423 kez okundu.

Eğer kredi çekecekseniz veya bankalarla yada şahıslarla finansal bir işlem yapacaksanız kredi notu en önemli faktörlerden biridir. Nasıl ki kaliteli bir yaşam sürmek için sağlığımızın yerinde olması gerekiyorsa kaliteli bir finansal hayat içinde kredi notu o kadar önemlidir. Günümüzde taksitle cep telefonu almaktan, araç kiralamaya, kredi kartı almaktan, kredi çekmeye kadar pek çok işlem için iyi bir kredi notuna ihtiyaç vardır. Peki, kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? Kredi notu düşerse ne olur gelin bu konuları birlikte inceleyelim.

Kredi Notunu Düşüren Nedenler

Kredi notu neden düşer sorusuna pek çok cevap verebiliriz ve bu cevapların tümü de doğrudur. Gelin kredi puanını düşüren faktörlerin önemli olanlarını inceleyelim.


Kredi notunuzu etkileyecek olan en önemli faktör kredi ve kredi kartı borcunuzu ödeme durumunuzdur. Eğer kredi borcunuzu yada kredi kartı borcunuzu ödemiyorsanız yada geciktiriyorsanız bu sizin kredi notunuzu düşüren en önemli sebeplerden birisi olacaktır. Bankalara olan borçlarınızın tarihlerini çok iyi takip etmeli ve bu tarihten önce ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum veya kredi borcumu ödeme zorluğu çekiyorum diyorsanız en azından asgari tutarı ödemeniz veya banka ile ödeyemeyeceğiniz ayda bir görüşme yapıp erteleme talep etmeniz çok yerinde bir karar olacaktır.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Birbirine yakın tarihlerde çok sık kredi başvurusu yapmak da kredi puanınızı düşüren faktörlerden birisidir. Yakın tarihlerden kastımız birbirini takip eden günler yada haftalardır. Bir kredi başvurusundan 3 ay sonra tekrar yapmanız bu duruma örnek teşkil etmez.


Herhangi bir bankaya veya finans kuruluşuna kredi başvurusu yaptığınızda eğer bu başvuru reddedilirse kredi puanınıza negatif olarak yansıyacaktır. Bu sebeple reddedileceğini önceden tahmin edeceğiniz tutarlarda kredi başvurusu yapmamanızı öneriyoruz. Muhakkak başvuru öncesi kredi skorunuzu öğrenip ona göre başvurunuzu yapmalısınız.

Hali hazırdaki borç ve mevduat durumunuzda kredi notunuzu olumsuz etkileyebilecek durumlar arasındadır.

Kredi sicili bozulması ne demek diye düşünüyorsanız yukarıdaki durumlar başınıza geliyorsa bu durumda notunuz düşer ve siciliniz düşüşe geçer. İmkanınız varsa saydığımız şartlara kesinlikle çok dikkat edin. Bu sizin ileri ki dönemlerdeki finansal durumunuzu doğrudan etkileyecektir. Sonradan kredi notu kaç ayda yükselir diye araştırmalara başlama ihtimaliniz olmaması için bu uyarıları yapıyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git