Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?

Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.342 kez okundu.

Bankalara yaptığınız kredi başvuruları belli bir işlem sürecinden geçmekte ve bu süreç sonucunda onaylanmakta veya reddedilmektedir. Bugünkü yazımızda kredi onayı ne zaman çıkar sorusuna cevap arayacağız. Normal süreçte ne kadar zaman da onaylanır ve süreçteki farklı durumlarda onay süresi ne zaman sonlanır.

Kredi Almak Kaç Gün Sürer?

İsterseniz şöyle yapalım. Pek çok farklı kredi türü var. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi başta olmak üzere. Bunların her birinin gerek başvuru gerek çekim süreçleri değişik şekillerde işliyor. Bizde ayrı ayrı bunları inceleyelim.

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar?

İlk olarak ihtiyaç kredisi kaç günde çıkar ona bakalım. Normal şartlarda 3 dakika ile 1 gün içerisinde sonuç belli olur. Eğer sms ile başvuru yaparsanız 3 dakika içerisinde olumlu yada olumsuz bir sonuç alırsınız. En kötü ihtimalle bankadan aranırsınız ve eksik bilgi varsa onu tamamlarsınız. Şubeye gidip başvuru yaparsanız müşteri temsilcisi sizin bilgilerinizi ekrana girer ve merkeze gönderir. Kimi zaman hemen o anda size cevap verilir, kimi zaman ise daha sonra size telefon ile bilgi verirler. İşlemleri sabah erken saatlerde yaparsanız aynı gün içerisinde kredinizi çekebilirsiniz.


Eskiden kredi başvuru sonucu sorgulama işlemi gibi uygulamalar vardı. Fakat teknolojinin bu kadar ilerlemesi ile birlikte artık buna ihtiyaç duyulmuyor. Bunun en büyük sebebi de kredi notu ve risk raporu uygulamasının online hale gelmiş olması. Siz kredi başvurusu yaptığınız anda sistem otomatik olarak sizin kredi notu ve risk analiz raporunuza ulaşıp çekmek istediğiniz tutar ve taksit durumuna göre onay yada ret yapıyor. Sonuç olarak size ihtiyaç kredisi için kredi onay mesajı geldiği anda artık şubeye gidip paranızı çekebiliyorsunuz. Tabi kimi zaman direk onay mesajı gelmez ön onay mesajı gelir. Buda şu demektir, bankanın ihtiyacı olan fakat ulaşılamayan bilgiler vardır. Bunları öğrenip ona göre kesin onayı yaparlar.

Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?

Taşıt Kredisi Onay Süresi

Şimdide gelin taşıt kredisi kaç günde çıkar ona bakalım. Araç kredileri de aslına bakarsanız hemen çıkmaktadır. Banka sizden bazı evraklar ister. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde teslim ettiğiniz zaman krediniz hemen hazır hale gelir. Fakat taşır kredisinde şöyle bir durum vardır. Banka kredi borcu bitene kadar taşıt üstünde rehin hakkına sahiptir. Bu işlemler bir kaç gün süreceği için en fazla 3 gün içerisinde parayı alabilirsiniz.


Bu rehin olayını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Sizin borcunuzu ödememe ihtimalinize binaen banka araca borç bitimine kadar rehin koyar ve oda hak sahibi olur. Bu hakkını sadece siz borcu ödemezseniz kullanabilir. Taşıt kredisinin ihtiyaç kredisine göre daha geç alınmasına sebepte bu tür resmi işlemlerin tamamlanmasıdır.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Onay süreci en uzun olan kredi türü konut kredisidir. Bunun sebebi de aşırı derecede evrak ve kırtasiye işinin olmasıdır. Siz konut kredisi için başvurduğunuz zaman önce evi eksper görür. Onun raporu bankaya ulaşır. Sonra sizin gelir belgeleriniz falan hazırlanır. Tüm bu işlemler en fazla 5 gün sürer ve konut kredisi onayı tamamlanır ve ödemeyi alırsınız. Ayrıca konuta ipotek konulacağı için bu işlem beş günü bulur. Tüm bu işlemler en iyi ihtimalle 1 gün sürse zaten 4-5 günü buluyor.

Kredi Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Tüm kredi başvuruları için kredi kaç günde çıkar sorusunu yanıtladıktan sonra son olarak kısa bir özet geçip ekstra durumlara da bakalım. Kredi başvurusu yapanların en çok karıştırdıkları konu kredi onayı ile ön kredi onayıdır. Kredi onayı direk çekilebilir durumdaki paradır. Kredi ön onayı ise sizden istenen evraklar yada bilgilerin olduğu ve bunları tamamladığınız zaman onaylanacağı anlamına gelmektedir. İşte sizlerden çok sık gelen ön onay alınmış kredi nedir sorusunun yanıtı budur.

Bir diğer konu da kredi kaç günde çekilir meselesidir. Kredi onayı gerçekleştiği anda çekilebilir durumdadır. Eğer aynı bankada bir hesabınız varsa buraya da yatırtabilirsiniz, direk gişeden elden de teslim alabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı bir durumdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git