Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Risk Raporu Nedir?
5 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 451 kez okundu.

Kredi risk raporu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. İçeriğinde sizin kredi toplam limitiniz, o ana kadar olan finansal tüm geçmişiniz ve kredi notunuz yer almaktadır. Bu rapor yani kredi risk raporu ücretsiz elde edilebilen bir hizmet değildir.

Kredi Risk Raporu Sorgulama

Kredi risk raporu sorgulama işlemini bir kaç farklı yol ile yapabilirsiniz. Bunların ilki Findeks sitesi üzerinden olanıdır. Sisteme giriş yaptığınız zaman menülerden risk raporunu seçerek gerekli rapora ulaşabilirsiniz. Findeks sitesi bu rapor için 4 TL + KDV almaktadır. Bunun yanında banka şubelerinden, bankaların internet ve mobil uygulama şubelerinden de kredi risk raporunuza ulaşabilirsiniz.


Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi risk raporu örnek ekran görüntüsü

Kredi risk raporunuzda sizin o ana kadar kullandığınız kredi kartı bilgileriniz yer alır. Bu bilgilerde ödemelerin düzenli olup olmadığı, bir gecikme varsa kaç sefer yapıldığı bilgisi yer alır. Ayrıca çektiğiniz krediler ve taksitlerinin düzenli ödenip ödenmediği ve sonuçta borcun bitme durumu gösterilir.

Tüm bu bilgiler dışında sizin toplam kredi limitiniz de yer almaktadır. Örnek verecek olursak toplam kredi limitiniz 30000 TL olarak görünür. Fakat o anda çektiğiniz bir kredinin kalan borcu 7000 TL ve kredi kartı borçlarınız da 6000 TL ise, sizin kredi limitiniz 17000 TL olarak size bilgi olarak sunulur.


Sizlerden kredi risk raporu puanı kaç olmalı şeklinde sorular geliyor. Aslına bakarsanız kredi risk raporunda tam olarak not sunulmaz sadece sizin finansal bilgileriniz ve o anda kullanılabilir olan kredi limitiniz yer alır. KKB risk raporu sorgulama işleminizi yapmadan yeni bir kredi yada kredi kartı başvurusu yapmanızı önermiyoruz. Çünkü bu rapor sayesinde kalan limitinizi görebilir ve buna göre bir başvuru yapabilirsiniz. Eğer limitinizin üzerinde bir başvuru yapar ve ret alırsanız bu sizin kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar 2017

Findeks Risk Raporu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git