Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?

Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?
12 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 953 kez okundu.

Özellikle bugünlerde pek çoğumuz kredi sicilinin bozulması nedir diye düşünür olduk. Sebebi ise ödenemeyen krediler veya kredi kartı borçları oluyor genellikle. Böyle bir durumda iken bilinmesi ve ona göre önlem alınması gerekliliği kesindir. Sizlerde doğru olanı yaparak kredi sicilinin bozulması hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. Sizlerle bu yazımızda konunun tüm detaylarını inceleyeceğiz. Tavsiyem şudur ki yazının tümünü okuyun ve sonradan sıkıntı yaşayabileceğiniz bazı durumlara karşı önceden önlem alın.

Kredi Sicili Bozuk Ne Demek?

İsterseniz ilk olarak kredi notunun düşmesi ve kredi sicilinin bozulması meselesini inceleyelim ve ardından yapılabileceklerle ilgili düşüncelerimizi paylaşalım. Kredi notu bildiğiniz gibi o ana kadar olan tüm finansal geçmişiniz ve durumunuzla ilgili fikir vermesi açısından oluşturulan bir nottur. Gerçekçidir ve uygulama da önem verilen bir faktördür. Bu sebeple kredi notu düşük olan insanların finansal yaşamları pek iç açıcı olmuyor. Yapacağınız her bir kredi takdir ödeme veya kredi kartı ödeme gecikmesi kredi notunuzu düşürür.

Kredi notunun düşmesi ne demek kısaca değindiğimize göre şimdi gelin kötü sicil meselesine bakalım. O ana kadar finansal geçmişinizde herhangi bir finansal borç sebebi ile (Kredi kartı, Kredi) avukatlık olmuşsanız kara listeye girmişsiniz demektir. Bankalar genellikle 90 gün beklerler sizin borcunuzu ödemeniz için. Ardından dosyanızı bir hukuk şirketine yada avukatlık bürosuna verirler. Bu andan itibaren avukat yasal süreci başlatır ve siz kara listeye girersiniz.

Olumsuz Sicil Bildirimi Nedir?

Artık borcunuzu 90 gün boyunca ödememiş iseniz olumsuz sicil bildiriminiz yapılmış demektir. Bu en istenmeyen durumdur. Eğer kredi notunuz düşecek ve kredi siciliniz bozulacaktır ne demek diye düşünüyorsanız tam olarak bu durumdur. Maddeler halinde bir de kredi sicilinin bozulması ve kredi puanının düşmesine sebep olan durumları inceleyelim.

  • Kredi kartı borcu son ödeme gününün geçmesi
  • Kredi taksidinin son ödeme gününün geçmesi
  • Kredi kartı borcunun 90 gün boyunca hiç bir şekilde ödenmemesi
  • Kredi borcunun 90 gün boyunca hiç ödenmemesi
  • Senedinizin protesto edilmesi
  • Vadesinde ödenmeyen çekler

Yani özetle borçlarınızı gününde ödememeniz veya hiç ödememeniz sizin kredi sicilinizin bozulmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda yani 90 gün boyunca ödeme yapmayıp kara listeye girdikten sonra yapabileceğiniz tek şey kredi sicil affı çıkmasını beklemek olacaktır. Bu noktada kara listede miyim diye düşünüyorsanız, bu yazıyı bitirdikten sonra Banka Kara Liste Sorgulama – Kara Listede Miyim? yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Bozuk Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Şimdi gelin son olarak banka sicili nasıl temizlenir meselesine bakalım ve yazımızı sonlandıralım. Eğer 90 gün dolmamış ve henüz bir iki ödeme geciktirmişseniz o andan itibaren kesinlikle hiç bir borcunuzu gününü geçirmeden ödemeniz gerekmektedir. Harcamalarınızı kredi kartı ile yapmanızı ve gününde ödeme yapmanızı öneriyorum. Buna ek olarak bir bankada hesap açmanızı ve bu hesap ile havale, eft yapmanızı bunun yanında o hesaba havale ve eft gelmesini sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca bu hesap üzerinden faturalarınızı ödemenizi hatta bir tane faturanızı da otomatik ödemeye bağlamanızı tavsiye ediyorum.

Banka Sicili Nasıl Düzeltilebilir?

Sizlerle bu yazımızda kredi sicili bozulması ne demektir ve buna ek olarak kredi notunuzu düşüren sebepler üzerine yazıştık. İşin özeti ve özü şudur ki iyi bir finansal sicile sahip olmak istiyorsanız tüm borçlarınızı ödemek bir yana gününde yada günü gelmeden ödemeniz gerekmektedir. Bu sizin yaşamınızın geri kalan kısmı için de çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git