Kredim Varken Tekrar İkinci Krediyi Çekebilir Miyim?

Kredim Varken Tekrar İkinci Krediyi Çekebilir Miyim?
12 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 739 kez okundu.

Malum hayat şartları giderek zorlaşıyor ve böyle durumlarda etrafımızdaki insanlarda zor durumda olduğu için kolay bir şekilde borç bulamıyoruz. Doğal olarak hepimiz bu tip sıkıntılı durumlarda ilk olarak bankaların yolunu tutuyoruz ve kredi çekmek istiyoruz. Kimi zaman öyle zor anlar geliyor ki bir daha kredi çekmemiz gerekebiliyor. Bugün kredisi devam eden kişi ikinci krediyi çekebilir mi sorusuna birlikte yanıt arayacağız.

Aynı Anda İki Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

En çok merak edilen soru olan aynı bankadan 2 kredi çekilir mi için vereceğimiz cevap evet ikinci hatta üçüncü krediyi bile çekebilirsiniz. Fakat doğal olarak bununda belli şartları var. Bu şartlar konusunda defalarca değindiğimiz kredi notu ve risk analiz raporu devreye giriyor. Kredi notunuz bankaların istediği seviyelerdeyse ve risk analiz raporunuzdaki toplam kredi limitiniz yeterliyse yeni başvuru yapıp tekrar kredi alabilirsiniz.


Şimdi gelin 2 kez kredi çekebilir miyim sorusunun yanıtını detaylandıralım. Bildiğiniz gibi kredi notları 0 – 1900 arasında değişmektedir. Bankaların istedikleri rakam 1300 ve üzeridir. Eğer bu seviyenin üzerindeyseniz başvuru yapabilirsiniz. Altındaysanız kesinlikle bu rakamı yükseltecek uygulamalar yapmalısınız. Kredi notu yükseltmek için neler yapılabileceğini sitemizdeki arama bölümüne yazarak öğrenebilirsiniz.

Eğer yeni kredi çektim tekrar çekebilir miyim diye endişeliyseniz burada kredi puanınız dışında toplam kredi limitiniz devreye girmektedir. Kredi risk raporunuzda görünen toplam kredi limitinize ulaşmadıysanız bu rakama kadar tekrar başvuru yapılabilir. Örnek verecek olursak toplam kredi limitiniz 15000 TL olsun. Önceden 7000 TL tutarında bir kredi çekmiş olun. Bunun 2000 TL’lik kısmını ödediğinizi varsayalım. 7000 – 2000 = 5000 olacağı için hali hazırda toplam kalan kredi limitiniz 10000 TL’dir. Bu durumda 10000 TL için başvuru yapabilirsiniz.


Kredim Varken Tekrar İkinci Krediyi Çekebilir Miyim?

Aynı Bankadan 3 Kredi Çekilir mi?

Direk cevap verelim evet çekilir. Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız çekebilirsiniz. Burada bir de şöyle bir nokta var. O ana kadar olan kredi veya kredi kartı ödemelerinizi gününde yapmışsanız işiniz çok kolay olur. Fakat gecikmeler ve ertelemeler çok sık yaşanmışsa bu durumda yeni kredi başvurusu yapmanızı asla tavsiye etmiyoruz. İlk önce bir kaç ay tekrar ödemelerinizi gününde yapıp bankalar nezdinde itibarınızı yani notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Aksi durumda yapacağınız kredi başvurusu ret olursa puanınız iyice düşer ve yeni kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanması neredeyse imkansıza yakın olur. Bu durum ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi sorusu içinde aynı cevabı içermektedir.

Bankalarla olan finansal tüm ilişkilerinizi artık kredi notu ce risk analiz raporunuz belirlemektedir. Yapacağınız başvurular öncesinde kesinlikle gerekli sorgulamaları yapmalı ve durum iyiyse o zaman başvuru yapmalısınız. Aksi durum sizi daha da üzücü durumlara itebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git