Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Ne Kadar Olur?

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Ne Kadar Olur?
30 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 444 kez okundu.

Bugün neredeyse kredi kartı olmayan insan ülkemizde yoktur. Neredeyse hepimizin cebinde en az bir tane kredi kartı var. Hatta bazı kişilerde onlarca kredi kartı var. Peki, kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur? Kredi kartı limiti nasıl belirlenir? Kiminin kredi kartı limiti 1000 TL iken kimisinin de bir bakıyorsunuz 30000 TL kredi kartı limiti oluyor. Yazımızda detaylı olarak bu konuyu inceleyeceğiz ve son kanunlarla yapılan değişikliklere bakacağız.

Maaşa Göre Kredi Kart Limiti Hesaplama

Son durumda kredi kartı limiti 2016 yılı itibariyle bir kişinin gelirinin 4 katını geçmeyecek şekilde düzenlenmeli. 2013 yılında yapılan düzenlemeye göre durum bu. Fakat bankalar bazı farklı uygulamalar yapıyor. Bunlara değinmeden önce yapılan son düzenlemeye göre uygulama nasıl olmak zorunda gelin bunu inceleyelim.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Ne Kadar Olur?


Burada hiç kredi kartı limiti nedir gibi konulara girmiyorum, bunu zaten bildiğinizi varsayıyorum ve detayları veriyorum. Az önce de belirttiğimiz gibi kredi kartı limiti en fazla gelirinizin 4 katı olabiliyor. Burada gelirden kasıt; maaşınız ve diğer kira, düzenli alacak ve benzeri gelirlerdir. Eğer ilk defa kredi kartı sahibi oluyorsanız kredi kart limitiniz birinci yıl maaşınızın 2 katını geçmemek zorunda. Asgari ödeme tutarını 3 sefer üst üste ödemeyenlerin kredi kartları alışverişe kapatılacak. Eğer kredi kart limitiniz 15 bin TL ve altında ise asgari ödeme tutarı dönem borcunun %30’undan aşağı olmayacak. 15 bin ile 20 bin arasında olanlar dönem borcunun %35’inden, 20 bin ve üzeri kart limiti olanlar ise dönem borcunun %40’ından aşağı olmayacak. Bu durum sadece ilk yıl için geçerli olacak.


Şimdi bazı arkadaşların kredi kartı limiti en az ne kadar olur diye soracaklarını da düşünüyorum. Genellikle bankalar en az 300 TL gibi bir limitle kart veriyorlar. Daha altında verilmesinin zaten bir anlamı da olmuyor. Ve en yüksek kredi kartı limiti ne kadar olur derseniz de bunun bir limiti yok. Tamamen gelirinize bağlı olan bir durum.

Eğer kredi kart limitinizi bilmiyorsanız kredi kartı limiti öğrenme işlemi için ekstrenize bakabilir, banka şubesine gidebilir, telefon bankacılığını arayabilir yada mobil uygulama veya internet şubesine girerek öğrenebilirsiniz. Bunun yanında bankalar sizlere kredi kartı limit arttırma imkanı da sunmaktadır. Bu limit artışı sizin toplam kredi limitinizle doğru orantılıdır. Sizin toplam kredi limitiniz örneğin 10000 TL ise ve o ana kadarki kart limitiniz 7000 TL ise limitinizi 3000 TL daha arttırma imkanınız bulunmaktadır. Toplam kredi limitinizi risk analiz raporu alarak öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git