Maaşıma ve Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Maaşıma ve Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?
11 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 709 kez okundu.

Maaşınıza veya toplam gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğiniz ile ilgili çok net ve kesin bir bilgi veremeyeceğiz. Fakat üç aşağı beş yukarı nasıl bir rakamda kredi alabileceğinizi yazımızın sonunda sizde öğrenmiş olacaksınız. Vereceğimiz bilgilerle maaşa göre kredi hesaplama işlemini kendi başınıza yapma imkanınız olacak.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim?


Ne kadar kredi alabilirim hesaplamak istiyorum diyorsanız ilk olarak ihtiyaç kredilerine bakalım. Merkez Bankası’nın 2007’de yayınladığı rapora göre ihtiyaç kredileri için en fazla 36 ay vade ve aylık gelirin %30’u kadar taksit tutarı belirlenmesi tavsiye edilmiştir. Fakat bankalar kişinin kredi notu ve diğer finansal işlemler geçmişine bakarak bu oranı %50’ye kadar çıkarmaktadır. Örneğin sizin maaşınız 2000 TL, eşinizin de maaşı 1500 TL. Bu durumda hane geliriniz 3500 TL olur. Geçmiş dönem finansal işlemleriniz ve kredi puanınız da olumluysa ne kadar ihtiyaç kredisi alabilirim sorunuza aylık 1750 TL taksit tutarı olan 36 ay vadeli bir kredi alabilirsiniz. Buda uygun bir faiz oranı ile 50000 TL gibi bir rakama tekabül eder. Toplam ödeyeceğiniz rakam ise en fazla 65000 TL olur.

Maaşıma ve Gelirime Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?


Evet ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim konusunu kapattığımıza göre şimdi gelelim konut kredilerine. Konut kredilerinde durum vade olayından dolayı çok daha farklıdır. Ne kadar konut kredisi çekebilirim sorusu bu noktada çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. Çünkü ihtiyaç kredisinde vade en fazla 36 ay iken konut kredilerinde bu rakam 360 aya kadar bile çıkabiliyor. Ama faiz oranları ve ödemeler aşırı yükselmesin diye genelde 120 ay çekilmektedir. Gene aylık ödemeler ihtiyaç kredisinde olduğu gibi %30 olarak tavsiye ediliyor ama bankalar gelir seviyenize ve kredi notunuza göre bu oranı %50’ye kadar çıkartabiliyor. Kendi maaşınıza göre gerekli hesaplamayı yapabilirsiniz. Şimdilik maaşıma göre ne kadar konut kredi çekebilirim sorusuna verebileceğimiz yanıt bu kadardır. Ayrıntı isteyen arkadaşlar alttaki yorum bölümünden durumlarına özel sorularını iletebilirler.

Taşıt kredilerinde ise ne kadar kredi alabilirim diye hesaplama yapmak isterseniz maksimum 48 aylık kredi çekilmesi Merkez Bankası tarafından tavsiye edilmektedir ve hane gelirinizin %30’u tavsiye edilir. Gene önceki anlattıklarımızda olduğu gibi bankalar gelirin yarısına kadar kredi verebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git