Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?
26 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 507 kez okundu.

Eğer bir işte çalışıyorsanız ve kredi çekecekseniz cevabını bilmeniz gereken en önemli soru maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusudur. Yazımızda maaşın kaç katı kredi verilir konusunu detaylıca örneklerle inceleyeceğiz ve tek faktör maaşınızın rakamı mı yoksa başka değişkenler de var mı onlara bakacağız. Kredi almadan önce bu bilgilere sahip olmanız yapacağınız kredi başvurusu için işinize yarayacaktır. Zira biliyorsunuz olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları gelecekteki kredi başvurularınız için negatif puan olacaktır.

İçindekiler

Maaşın Kaç Katı Kredi Verilir?

İlk olarak teknik bilgileri verelim. Örneğin Vakıfbank maaşın kaç katı kredi veriyor diye sorduğunuz zaman buna tam rakamsal bir yanıt vermek imkansız. Bankalar size kredi verirken ilk olarak bunun geri ödenip ödenemeyeceğini hesaplarlar. Bu hesaplama için ise maaşınızın minimum %40 maksimum %70’ine göre taksitler belirleyerek size kredi verirler. Örneğin 1000 TL maaş alıyorsanız aylık taksidi maaşınızın %40’ına tekabül eden 400 TL olan bir kredi alabilirsiniz. Fakat 10000 TL maaş alıyorsanız maaşınızın %70’ine gelen 7000 TL kredi alabilirsiniz.


Burada önemli olan kriter sizin kredi taksidinizden arta kalan para ile geçiminizi sürdürüp sürdüremeyeceğinizdir. Bu sebeple maaşın kaç katı kredi kartı limiti veya  kredi limiti soruları yanıtsız kalıyor. Tüm olay sizin banka ödemenizi sağlıklı bir şekilde yapıp yapamayacağınızla ilgilidir. Bize özellikle en çok gelen soruların başında ziraat bankası maaşın kaç katı kredi veriyor oluyor. Buna vereceğimiz cevapta aynı şekildedir.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?


Konut kredilerinde de durum aynıdır fakat burada başka bir noktaya daha değinmemiz gerekiyor. Diyelim maaşınızla çekebileceğiniz kredi tutarı ihtiyacınızı görmüyor. Maaşınızdan daha fazla geliriniz var ve aslında daha yüksek kredi taksidi ödeyebilirsiniz. İşte bu noktada bankaya ek gelir göstererek kredi taksiti maaşın yüzde kaçı durumunu aşabilirsiniz. Bankanın asıl öğrenmek istediği şey sizin maaş rakamınız değil net gelirinizdir. Eğer yüksek geliriniz varsa maaş dışında bunu da bankaya belirterek kredi tutarını arttırabilirsiniz.

Maaşınıza göre ne kadar kredi çekebileceğiniz konusunda bir detay daha vardır. Eğer evli iseniz haneye giren gelir sizin tek maaşınızdan fazla olabilir. Eşiniz de çalışıyordur ve çift maaş vardır. Bunu da bankaya bildirebilirsiniz ve bu sayede çekebileceğiniz kredi tutarı ve taksit rakamlarını arttırabilirsiniz. Maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusuna verilecek tüm cevaplar ve detay bilgiler bunlardan ibarettir. Daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz kredi çekmeyi düşündüğünüz banka ile görüşebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git