Memurlar En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?
3 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 736 kez okundu.

Yine sizlerden gelen soruları inceleyecek bir konu belirleyip yazma kararı aldım. En fazla gelen soruların başında memurlar ne kadar kredi çekebilir sorusu geliyor. Özellikle işe yeni başlayan memur arkadaşlar çok sayıda soru göndermişler. Sizlere bizi soru ve yorumlarınızla aydınlatıp yol gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Şimdi gelin konumuza başlayalım.

Yeni Memurlar En Çok Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Arkadaşlar öncelikle şunu bir ilk bilgi olarak verelim. Bankalar sizin yeni memur mu yoksa aday memur mu olup olmadığınızı bilmiyorlar. Siz söylemediğiniz sürece de bilemezler. Fakat kredi başvuru formunda hali hazırda çalıştığınız kurumda ne kadar süredir çalıştığınızı yazacakları bir bölüm var. Bu sebeple soruyorlar ve memuriyet durumunuzu buradan öğreniyorlar. Eğer böyle bir soru formda yoksa siz söylemediğiniz sürece bunu öğrenemezler.


Peki bu soru soruldu ve yeni memur yada aday memur olduğunuz anlaşıldı. Bankalar için yeni memura kredi veya eski memura kredi gibi bir ayrım aslına bakarsanız yok. Bankalar sizin aylık gelirinizin en fazla %75’i (genellikle bu oranı %50’de tutuyorlar.) kadarlık taksitleri ödeyebileceğinizi varsayıyorlar. Bu oran doğrultusunda kredi taksidiniz belirleniyor ve 36 aylık kredi veriyorlar. Çok zorlarsanız ve durumunuz gerçekten sıkışıksa bu rakam 48 ay vadeye de çıkabilir.

Aday memur banka kredisi çekebilir mi sorusunun cevabına gelecek olursak aday memur, memur olacak kişidir ve memur statüsündedir. Bu sebeple normal bir memur yada yeni memur nasıl muamele görüyorsa bankalarda o şekilde muamele ediyorlar. Burada bazı bankaların yaptıkları bir uygulamadan bahsedip normal memurların durumuna geçelim. Kimi bankalar yeni yada aday memura bir yıllık maaşını geçmeyecek şekilde kredi vermektedir. Bu durumla karşılaşırsanız ve daha yüksek bir meblağda kredi çekmek isterseniz maaş hesabınızın bulunduğu bankaya giderek oraya kredi başvurusu yapın.


Memurlar En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurum Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Normal kredi yazılarımızda bahsettiğimiz kredi limiti en fazla maaşın %75’i oranında taksitler olacak şekilde 36 ay vadeli oluyor. Bu durum memurlarda daha da artabiliyor. Bankalar memurları garanti müşteri olarak gördükleri için normalde uyguladıkları şartları daha da esnetebiliyorlar. Örneğin normal bir müşteriye maaşının en fazla %40’ı oranında taksitli kredi verirken mamurlarda en fazla olan rakama yani %75’e çıkabiliyorlar. Vadeleri de kimi durumlarda 72 ay bile olabiliyor. Bu birazda sizin iyi sicilinizle alakalı. Yani kredi notunuz yüksekse bu şartlar sizin için en iyi seviyeye çıkabilir. Biz burada en düşük ve en yüksek oranları da veriyoruz. Siz kendi kredi notunuz ve iyi yada kötü sicilinize göre hesabınızı yapabilirsiniz.

Bir diğer gelen soru ise sözleşmeli öğretmen kredi çekebilir mi oldu. Evet arkadaşlar sözleşmeli öğretmenler de kredi çekebilmektedir. Ek ders ve normal maaşınızı toplayıp aylık gelirinizi hesaplayıp bu doğrultuda başarılı bir kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar sizin o anki gelir seviyenize ve bunu belgeleyip belgeleyemeyeceğinize bakmaktadır. Bu sebeple öğretmen en fazla ne kadar kredi çekebilir diye düşünmenize gerek yok. Direk kendi belgelenebilir geliriniz üzerinden bir hesap yapmanız mümkün.

Şimdilik memur kredisi hakkında sizlerle paylaşacaklarımız bu kadar. Lütfen bize bu konu ile ilgili görüş, tecrübe ve sorularınızı aşağıdaki yorum ekleme bölümünden iletin. En kısa sürede yanıt vereceğiz. Ayrıca diğer memur arkadaşlar da konu ile ilgili sizlerin tecrübelerine göre kredi başvurularını yapabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git