Nafakaya İcra – Haciz – Bloke Konulur mu?

Nafakaya İcra – Haciz – Bloke Konulur mu?
22 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.438 kez okundu.

Bugün sizlerle birlikte nafakaya icra konulur mu, haciz yada bloke işlemi uygulanabilir mi bu meseleyi inceleyeceğiz. Konu daha net anlaşılsın diye ilk olarak nafaka nedir ne değildir onu incelememiz lazım. Çünkü asıl cevap nafakanın anlamında gizlidir.

Nafaka Nedir?

Nafaka haczi soruları hakkında bilgi vermeden önce nafakanın kelime anlamına bakalım. Nafaka yeme – içme ve geçinme için gerekli olan şeylerin tümüdür. Hukuki terim olarak inceleyecek olursak bir kişinin kendisi ve kendisi dışında bakmakla yükümlü olduğu kişileri geçindirmesi için gerekli olan maddi değerin mahkeme tarafından o kişiye aylık olarak verilmesidir. Yani nafaka mahkeme kararı ile bir şahsa verilmektedir.

Nafaka mahkeme sonucunda nafaka alacak kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri (çocuklar) geçindirmesi için gerekli olan asgari geçim şartlarını sağlaması için verilen bir aylıktır. İşte tam bu noktada nafakaya icra konur mu sorusunun yanıtına geliyoruz. Alınan ücret asgari geçin şartlarını sağladığı için ve bir mahkeme kararı ile verildiği için haczi caiz olan bir maddi değer değildir. Yani haczedilemez, icra yapılamaz ve bloke konulamaz. Asgari geçimi sağlayan bir tutar olduğu için tek bir lirası bile eksilse asgari geçim imkanı kalmayacağı için bu normal maaş yada bir para gibi düşünülemez. Konu ile ilgili aşağıdaki kısa videoyu da izlemenizi öneriyoruz.




Nafakaya Haciz Konulur Mu?

Yukarıda net bir şekilde yanıt verdik tekrar edelim ve sonrasında bazı detaylar var onları inceleyelim. Öncelikle nafaka icra takibi dahi yapılamaz. Sebebini yukarıda detaylıca izah ettik. Fakat bazı durumlar var ki bunlar kafa karışıklığı yapabiliyor. Nafaka mahkeme kararı ile sizin bir bankada açacağınız nafaka hesabına yatırılmaktadır. Bu hesap nafaka hesabınızdır. Siz bu hesaptan parayı çekip başka bir bankadaki hesabınıza yatırabiliyorsunuz böyle bir hakkınız var. Fakat yeni bir hesaba yatırdığınız zaman bu artık bir nafaka hesabı olmuyor.

Alacaklı taraf sizin nafaka hesabınıza bir şey yapamayacağını çok net bildiği için başka bir hesabınız var mı onu da kontrol etmektedir. Eğer böyle bir durum varsa nafaka hesabı dışındaki hesaba bloke, icra yada haciz kararı çıkartabiliyor. Böyle bir durumda bu nafaka hesabı dışındaki hesaptaki paranın sizin nafakanız olduğunu ispatlamakla yükümlü oluyorsunuz ki bu da zahmetli bir durum oluyor. Normalde banka nafaka haczi asla yapamıyor ama bahsettiğimiz gibi farklı bir hesaba bu işlemi uygulayabiliyor.

Nafakadan İcra Kesintisi




Bunun dışında şöyle de bir soru akıllara geliyor; ilama bağlı olmayan nafakaların ne kadarı haczedilebilir? Öncelikle bu nedir ona bakalım. Mahkeme ilamında örneğin size 1500 TL nafaka verilmesine karar verildi. Fakat size nafaka ödeyen kişi 2000 TL ödemeye başladı. İşte buradaki 500 TL’lik fazlalık ilama bağlı olmayan bir tutar oluyor. Alacaklı taraf bu fark ile ilgili haciz, icra yada bloke kararı için başvuru yapabilir. Çünkü mahkeme tarafından size asgari geçiminizi sağlayacak tutar olarak 1500 TL uygun görülmüş ve bu fazlalık bu tutarun içerisinde değil.

Bunun dışında nafaka hesabınızda birikim yapabilirsiniz. Bu birikim dışarıdan para yatırma şeklinde değil gelen paradan birikim olabilir. Nafakanız 2000 TL ise her ay 1500 TL’sini harcayıp geri kalan 500 TL’lik tutarı biriktirebilirsiniz. Bu hesaptaki birikimlerde haczi caiz olmayan paralardandır. Nafakaya haciz konulur mu sorusuna verebileceğimiz yanıtlar şimdilik bunlardan ibaret. Kafanıza takılan yada farklı bir görüşü olan arkadaşlarımız var ise yorum bölümünden fikirlerini yada sorularını bizlerle paylaşabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git