Nasıl Kredi Alırım?

Nasıl Kredi Alırım?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Maddi sıkıntılar, beklenmedik harcamalar, ani sağlık masrafları veya başka maddi gereksinimler sebebiyle bazen öyle anlar gelmektedir ki tek çıkış yolu bankadan kredi çekmek olur. Böyle anlarda eğer daha önce hiç kredi çekmediyseniz hatalı kredi başvuruları yapabilir ve alma ihtimaliniz olan krediyi bile alamayabilirsiniz. Bugün sizlerle hatasız kredi çekebilmeniz için yapmanız gerekenleri inceleyeceğiz. İlk kez kredi alacağım ne yapmam lazım diyenlere özellikle yazının tümünü okumalarını öneriyoruz. İsterseniz ilk olarak aşağıdaki kısa videoyu izleyelim, ardından detaylı olarak yazımıza geçelim.

Kredi Nasıl Alınır?Kredi Almak İçin Gereken Şartlar

Yapacağınız kredi başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru öncesinde bazı bilgilere sahip olmanızda yarar vardır. Bunların ilki kredi notunuzu bilmelisiniz. Kredi notu herkesin sahip olduğu ve o ana kadar yaptığınız tüm finansal işlemler sonucu oluşan rakamsal bir skordur. Bankalar aracılığı ile yaptığınız tüm işlemler bu notu etkiler. Kredi kartı ödemeleriniz, kredi taksit ödemeleriniz, bankalar aracılığı ile yaptığınız para transferleri ve fatura ödemeleri, bankalardaki hesaplarınız kredi skorunuzun artmasına yada azalmasına sebep olur. Kredi puanı 0 – 1900 arasında değişmektedir. 1300 rakamı Türkiye ortalamasıdır. Eğer kredi notunuz 1300 ve üzerindeyse bankaların kredi verilebilir kategorisinde yer alıyorsunuz demektir.


Bir diğer bilmeniz gereken hususda toplam kredi limitinizdir. Bu bilgiye kredi risk analiz raporu vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Hepimizin bir toplam kredi limitimiz vardır. Bu limitin içerisinde kredi kartı limitlerimiz, kredilerimiz vardır. Örneğin 25000 TL toplam kredi limitiniz olduğunu varsayalım. Kredi kartlarınıza toplam borcunuz 8000 TL olsun, kredi borcunuz da o anda 10000 TL olsun. 25000 − (8000 + 10000) = 7000 TL toplam kredi limitiniz var demektir. Bu durumda 7000 TL’ye kadar yeni kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu rakamın üstünde yapacağınız kredi başvurusu büyük ihtimalle ret olur.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Kredi başvurularında bankaların en çok önem verdikleri nokta sizin çalışıyor olup olmamanızdır. Ya da gelir sahibi misiniz. İşte bu nokta kredi başvurunuzun olumlu yada olumsuz sonuçlanmasında önemli bir faktördür. Sizden gelir belgesi istenecektir. Son 6 ay içerisinde sigortalı olarak bir yerde çalışıp çalışmadığınıza çoğu banka dikkat etmektedir. Bunun yanında sizden kimlik fotokopisi, ihtiyaç duyulursa ikametgah belgesi de istenebilir. Eğer çalışmıyor ve kira veya başka bir geliriniz varsa bununda yine belgesini isteyeceklerdir. Kimi bankalar çok yüksek olmayan kredi başvurularında gelir belgesi şartı aramazlar ama büyük bankalar özellikle bu belgeyi isterler ve 6 aylık sigortalılık durumuna dikkat ederler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git