Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu Ne Olur?
25 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 559 kez okundu.

Dünyanın bin türlü hali var ve ölümde maalesef bunlardan birisi. Site konseptimizle ilgili olduğu için bu yazımızda ölen kişinin kredi borcu ve ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusuna yanıt bulacağız. Vefat sonrası ilgili kurumlardan alınacak ölüm ilamı böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda elinizin altında bulundurmanız ve kaybetmemeniz gereken evraklardan biridir. Şimdi gelin konuyu inceleyelim ama ilk önce şunu belirtelim; kredi kartı ve kredi borcu ölüm durumunda farklı şekilde ele alınmaktadır. Biz her ikisini de inceleyelim.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat halinde kredi kartı borcu silinmez. Bu borç vefat eden şahsın yasal mirasçılarına kalır. Eğer vefat eden kişinin mirasçıları yasal olarak mirasçı olmayı kabul etmişlerse ölen kişinin tüm mal varlığıyla birlikte borcunu da devralmış sayılırlar. Böyle bir durumda banka ile görüşüp ölen kişinin kredi kartı borcu taksitlendirme konusu görüşülebilir. İmkanlar varsa tek seferde de tüm borç kapatılabilir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?


Allah korusun kanserden ölen kişinin kredi borcu var diyelim. Bu şahsın yüklü miktarda kredi çekmiş olduğunu ve henüz bir iki taksit ödedikten sonra vefat ettiğini düşünelim. Böyle bir durumda ne olur? Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası marifetiyle silinir. Kredi çekenler bilirler, kredi çektiğiniz zaman hayat sigortası da yapılır ve bu sizden kredi çekme esnasında tahsil edilir. İşte bu sigorta sayesinde ölüm halinde kredi borcu silinir mi sorusuna evet cevabı verebiliyoruz. Hatta kimi durumlarda o ana kadar ödenmiş kredi taksit tutarlarını yasal mirasçılar alabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız profesyonel bir destek almanızı öneriyoruz. Düşükte olsa şöyle bir ihtimal de var. Sigorta şirketi ölümü şüpheli bulursa inceleme yapabilir veya yaptırabilir. Eğer böyle bir süreç başlarsa kredi çeken kişi vefat ederse ne olur sorusuna bir süre beklenir ve inceleme sonucuna göre borç silinir yada olay mahkemeye yansır diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git