Peşinatsız Konut Kredisinin Tamamını Veren Bankalar

Peşinatsız Konut Kredisinin Tamamını Veren Bankalar
26 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 277 kez okundu.

Aslına bakarsanız tam olarak ev kredisinin tamamını nasıl alırım sorusuna vereceğimiz cevap böyle bir şeyin mümkün olmadığı yönünde olacaktır. Bankaya gidip bu şekilde kredi almak istediğinizde size verecekleri ilk cevap bunu yapamayacakları olur. Fakat kimi durumlarda peşinatsız ev kredisi almanız mümkün olmaktadır. Şimdi gelin isterseniz peşinatsız ev kredisi veren bankalar 2017 konusuna girelim.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Eskiden olsa çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir formülu vardı. Bildiğiniz gibi Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu “Azami kredi tutarı, evin toplam ekspertiz değerinin %75’ine kadardır.” şeklinde bir karar yayınladı. Evet, konut kredisi evin değerinin yüzde kaçını veriyor sorusuna yüzde yetmiş beş cevabını verdikten sonra detaylara girelim. Bu durumda alabileceğiniz ev kredisi evin değerinin en fazla %75’i kadar olabiliyor. Evin değeri eskiden bankaların bünyesinde çalışan ekspertizler tarafından belirlenip ona göre kredi veriliyordu. Hal böyleyken bankaya kredi için gittiğinizde peşinat verecek durumunuz olmadığını ve ona göre bir ekspertiz rakamı çıkartılmasını, peşinatsız ev almak istiyorum şekinde rica edip ev fiyatının tamamına kredi alabiliyordunuz.


Fakat bu durum değişti. Yine Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu kararına göre bankalar artık ekspertiz hizmetini bağımsız kurumlardan almak zorunda. Bu durumda artık bankalar ekspertiz için kendi bünyelerinde çalıştırdıkları kişilerin vereceği raporlara göre kredi veremiyor. Kredi ile alınacak eve önce bağımsız bir ekspertiz geliyor ve evin ederini belirleyip raporu bankaya veriyor. Eğer burada hatalı bir karar verilirse sorumlusu direk ekspertiz oluyor. Diyelim siz ev kredisi çektiniz ve ödemediniz. Banka evi satışa çıkardı ve orada evin aslında değerinin verilen raporun altında olduğu anlaşıldı. Bu durumda banka ekspertiz firmasına yüklü davalar açabiliyor. Böyle bir durum olabileceği içinde firmalar düzgün bir fiyat raporu veriyor.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar 2017

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar

Eskiden neredeyse tüm bankalar evin tümü için kredi vermekteydi. Fakat şu anda yukarıda belirttiğimiz sebepten dolayı bu durum imkansız oldu. Fakat Akbank web sitesinde evin tamamına kredi alabilir miyim diyenler için bir kampanya düzenlemiş durumda. Arzu ederseniz sitesinden yada herhangi bir şubesine giderek detayları öğrenebilirsiniz. Biz buraya ayrıntı yazmak isterdik fakat bu kampanyalar devamlı değişim gösteriyor hatta kimi zaman kaldırılıyor. Onun için ayrıntıya girmiyoruz.


Peşinatsız Konut Kredisinin Tamamını Veren Bankalar

İpotek İle Peşinatsız Konut Kredisi Almak

Peki bu işi nasıl yapacağız. Ev almak istiyoruz ama peşinatımız yok. Yaptığımız peşinatsız ev kredisi veren bankalar aramalarından da bir sonuç alamadık. İşte bu noktada bir formül karşımıza çıkıyor. Oda ipotek ile peşinatsız ev kredisi almak. Eğer kredi çekecek kişinin üzerine kayıtlı tapulu başka bir ev var ise banka bu eve ipotek koyup kredi tutarını yükseltiyor. Yani örnek verecek olursak şöyle oluyor; sizin satın almak istediğiniz evin değeri 200000 TL olsun. Normalde bu ev için 150000 TL konut kredisi çekebilirsiniz. Oda en fazla bu rakamı alırsınız gelir durumunuza göre. Eğer birde ederi 300000 TL olan eviniz olduğunu varsayalım. Bu evi ipotek ederek 50000 TL daha kredi çekerek normal alacağınız evin tutarı olan 200000 TL’lik bir kredi alabilirsiniz.

Şu durumda yüzde yüz konut kredisi veren bankalar şeklinde bir arayışınız varsa sonlandırıp direk bankalarla görüşmeye başlayabilirsiniz. Eğer bir başka eviniz varsa ipotekle peşinatsız evin tümü için kredi çekebilirsiniz. Daha detaylı ve aklımıza gelmeyip yazamadığımız meseleler varsa yorum kısmında bizlere yazabilir ve en kısa sürede cevap alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git