Senetle Borç Veren Bankalar ve Kurumlar

Senetle Borç Veren Bankalar ve Kurumlar
10 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 688 kez okundu.

Maddi imkansızlıklar ve bankalardan kredi çekememe gibi durumlarda senet karşılığı para veren yerler arayışı başlıyor. Bu arayışa girdiğiniz zaman karşınıza ilk olarak senetle para veren tefeciler çıkmaktadır. Toplumumuzda genel bir kanı vardır; tefeciler kötüdür. Genel olarak bu kanı doğrudur, çok nadirde olsa iyileri yok mudur, elbette olabilir ama iyiler de olsa kötüler de olsa tefecilik yasal değildir. Bu işlere bulaşacaksanız ilk olarak bilmeniz gereken şey yasal olmayan sulara dalıyorsunuz demektir. Bizim size konumuza başlamadan önceki ilk tavsiyemiz yasal izni olmayan şahıs yada kurumlardan kredi veya başka adlarla para almamanız olacaktır. Fakat dikkatli bir araştırma yaparsanız yasal olan ve banka olmayan ama para yada kredi verebilen kurumlar olduğunu da göreceksiniz.

Senetle Para Veren Bankalar

Gelin ilk olarak yasal ve sizi sıkıntıya sokmayacak senetle para veren bankalar konusuna değinelim. Şu anda neredeyse tüm bankalar senet karşılığı para veriyorlar. Şartları ve kendine göre usulleri var elbette. En önemli şartların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notunuz 1300 altındaysa bu senetle para alma imkanınız çok zordur. Bunun yanında ödeme güçlüğü çekme ihtimaliniz az bile olsa muhakkak bu senet için kefil şartı aramaktadırlar. Ayrıca eğer kara listedeyseniz bankalardan kredi yada kredi kartı alma imkanınız neredeyse sıfırdır. Böyle bir durumda yapacağınız başvurular kabul edilmez ve başından ret alır. İşte tüm bu noktalar acil para ihtiyacı olanları senetle para veren yerlere yönlendiriyor.


Bunların yanında sizden kesinlikle gelir belgesi yada bir maaş bordrosu isteyecekler. Eğer bir geliriniz yoksa alamazsınız fakat üzerinize kayıtlı bir taşınmaz varsa bunu ipotek ettirebilirsiniz. Senet karşılığı kredi için Ziraat Bankası rahat çalışabileceğiniz bir kurumdur. Banka bu işleme senet karşılığı spot kredi adını vermektedir. Tavsiye ediyoruz.

Senetle Borç Veren Bankalar ve Kurumlar

Senet Karşılığında Borç Veren Firmalar

Muhakkak internet üzerinde bir araştırma yapmışsınızdır. Çok sayıda senetle borç veriyorum şeklinde ilan ve mesaj görmüşsünüzdür. Yazının başında belirttiğimiz tefeciler işte bunlardır. Size yüksek faiz ve sayıca az vadelerle senet karşılığı nakit para verirler. Bu yasal bir işlem değildir ve borcu ödemediğiniz durumda sizi sıkıntıya sokacak pek çok işlem ve uygulama ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple eğer yasal endişeniz varsa yada ödeme güçlüğü çekme ihtimaliniz varsa kesinlikle bu şekilde senetle para almayın. Bu şekilde para almak da vermek de suçtur.


Peki bu iş yasal değilse nasıl yapılıyor? Bu işleme genelde yasal kılıf uydurmak için size bir mal satmış gibi gösteriyorlar, fatura kesiyorlar ve senet yapıyorlar. Siz sanki bir mal almışsınız gibi senet imzalıyorsunuz ve fatura alıyorsunuz. Her şey yasal gibi görünüyor. Ama işin arka planında yapılan işlem kanunlara uygun olmayan bir işlemdir.

Senetle Kredi Veren Şirketler

Şirketler kısmına geldiğimiz zaman karşımıza ilk olarak senetle para veren faktoringler ve senetle para veren ikrazatçı gelmektedir. İkrazatçı kendisine yasal olarak hak tanınan para senetle yada ipotekle para alış verişi yapılmasına izin verilen gerçek kişilerdir. Bunlar yasaldır ama faiz oranları yüksektir ve şartları bankalar kadar ağırdır.

Bir diğer senet karşılığı peşin faizle borç para veren yerler ise kuyumculardır. Buda bir nevi tefecilik gibidir. Siz kuyumcudan sanki altın almış gibi senet yaparsınız ve vadeler düşük faizler yüksektir. Eğer bankadan kredi alamıyorsanız senetle kredi veren faktoringler şeklinde bir arama yaparak faizler yüksek vadeler düşük bile olsa şansınızı deneyebilirsiniz. Yazımıza son vermeden önce bir kez daha ikaz edelim, yasal olmayan ve sonradan sizi sıkıntıya sokabilecek kurum yada şahıslardan kredi veya başka isimler altında para almayın.

Etiketler:

Senetle Borç Veren Bankalar ve Kurumlar Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Ayfer Gündüz dedi ki:

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bu bilgiler ışığında nakit ihtiyacımı karşılamak için çalışmalara başladım.

 2. Ali dedi ki:

  Senetle borç nasıl alırım bana ulaşabilir misiniz uzun vadeli olabilir..

 3. Gokhan dedi ki:

  Ssk çalışanıyım, 2200 tl gelirim var. borçlarımı bir araya toplamak amacim 30.000 tl acil dönüş yapın lütfen..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sigortalı bir çalışansanız ve en az 6 aydır sigortalılık durumunuz devam ediyorsa bankalara bunu belge ile gösterip kredi çekebilirsiniz..

 4. Metin dedi ki:

  Allah kimseyi ne senetle nede başka türlü borç alacak kadar zor duruma düşürmesin.

Sayfa başına git