Taşıt – Araç Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt – Araç Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
6 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 909 kez okundu.

Bankadan araç kredisi alarak satın aldığınız taşıt kredi borcu ödenmezse ne olur? Bu araç haczedilir mi yada sizin başka mal varlıklarınız için icra başlar mı? Yazımızda konu ile ilgili tüm süreci anlatacağız ve sizlerden gelen sorulara da yanıt vereceğiz. Sorularınızı alt kısımdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Siz bir bankadan araç kredisi aldığınız zaman banka bu araca rehin koyar. Bu rehin koymadan kasıt banka da taşıt üzerinde hak sahibidir. Siz taşır kredisi borcunuzu ödediğiniz sürece bu rehin hakkını kullanmaz. Rehin ruhsata konulur.

Araç Kredisi Gecikme Durumunda Ne Olur?

Araç kredisi kaç ay ödenmezse neler olabileceği ile ilgili bilgilere geçelim. Taşıt kredinizi ödemediğiniz zaman ilk hafta bankadan bir sms ve arama alırsınız. Size kredi borcunuzu ödemeyi unuttuğunuzu düşünerek bilgi verirler. Bu arama yapıldığı zaman tavsiyemiz borcun ötelenmesi yada yapılandırılması için destek isteyin. Bu durum tabi ki ödeyemeyecek durumdaysanız. Net bir şekilde kaç ay sonra ödemelere tekrar başlayabileceğinizi bildirin. Eğer ne hemen ne de daha sonradan bu borcu ödemeyecekseniz neler olacağına geçelim.


Taşıt - Araç Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Borcun ödenmemeye başladığı ilk ay haftada bir sefer kadar arama yapılır. Bankadan gelen bu aramalara hangi cevabı verirseniz verin bir sonraki hafta başka birisi arayacak ve tekrar aynı soruları soracak. Sakin bir şekilde cevap vermenizi tavsiye ediyoruz. İlk bir ay bitip ikinci aya geçildiği zaman bu aramalar haftada bir kaç sefere çıkar. Her seferinde farklı bir kişi ara ve taşıt kredisinin ödenmesini ister. Üçüncü aya girildiği zaman artık her gün aranırsınız. Üçüncü ayın son haftasında ise gün içerisinde defalarca arama gelir.

Peki 3 ay sonunda taşıt kredisi ödenmezse ne olur kısmına gelecek olursak artık dosyanın bir avukata yada hukuk bürosuna verilme noktasına gelmiş demektir. Fakat öncesiyle noter kanalıyla size bir ihtarname gelir. Artık sizden araç kredisi taksidini değil kalan tüm borcu ve masrafları istemektedirler. Bu ihtar üzerine hala ödeme yapılmazsa o zaman dosyanız avukata verilir.


Avukata verildiği zaman ilk olarak hukuk bürosundan sms alırsınız ve dosyanın kendilerinde olduğunu bildirir ve onları aramanızı isterler. En geç bir hafta on gün içerisinde siz aramazsanız onlar sizi arar ve durumu bildirirler. Sizden borcu ve masrafları isterler. Eğer sizin ödeme yapmayacağınıza kanaat getirirlerse ruhsata konulan rehin işleminin bilgisini verirler. Bundan sonra araç satışa çıkartılır.

Araç kredisi ödenmezse ne olur sorusunun cevabı için en son aşama burasıdır. Araç satılır ve satıştan elde edilen bedel ile kredi tutarı, masraflar ve avukatlık ücreti kesilir. Eğer para artarsa bu araç sahibine verilir ve dosya kapatılır.

Etiketler:

Taşıt – Araç Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Yılmaz dedi ki:

    Avukatlık olan ödenmemiş taşıt kredisine avukat ödeme gücünüze göre taksitlendirme yapar mı..

Sayfa başına git