Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileridir?

Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileridir?
22 Mart 2017 tarihinde eklendi, 770 kez okundu.

Ülkemizde onlarca banka bulunuyor. Bugün hangi ilçenin merkezine gidersek orada pek çok bankanın şubesini ve atmlerini görebilmekteyiz. Bu bankaların hangileri devlet bankasıdır, hangileri özeldir bugünkü yazımızda inceleyeceğiz. Yazımızda özel bankalar hangileri konusuna hiç girmeyeceğiz, çünkü bahsedeceğimiz bankaların dışındakiler özel olacak.


Türkiye’de üç tane devlet bankası, 3 tane yatırım ve kalkınma bankası ve 2 tane de katılım bankası bulunmaktadır. Şimdi gelin detaylara bakalım.

Ziraat Bankası

T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye’deki üç kamu bankasından belkide en büyüğüdür diyebiliriz.. 1863’te Osmanlı Devleti zamanında faaliyete başladı. Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kurulmuştur. Türkiye genelinde bizim yazımızı yayınladığımız tarih itibariyle 1434 tane şubesi bulunmaktadır. Ayrıca yurt dışında da şubeleri vardır. Ziraat Bankası Swiftkodu: TCZBTR2A’dır.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. 1933 senesinde küçük ve orta büyüklükteki sanayici ve esnafa, kredi desteği vermek için kurulmuştur. Genel müdürlüğünü Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun yaptığı banka 1938 yılında çalışmaya başlamıştır. Dünyanın en büyük 159. bankasıdır. Halk Bankası’nın SWIFT Kodu: TRHBTR2A’dır.

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı

Bizim bildiğimiz adı VakıfBank olan bankanın tam ismi Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı’dır. 1954 senesinde kurulmuş ve Türkiye’nin en büyük 7. bankasıdır. Vakıflar Bankası‘nın SWIFT Kodu: TVBATR2A’dır. Sizlerden Vakıfbank devlet bankası mı sorusu geliyordu bu vesileyle cevaplamış olduk.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git