Türkiye’nin Son Kredi Derecelendirme Notu 2017

Türkiye’nin Son Kredi Derecelendirme Notu 2017
29 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 309 kez okundu.

Uluslararası kredi derecelendirme ve araştırma kuruluşlarından Fitch 27 Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Fitch tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin artık yatırım yapılabilir durumda bir kredi notunun kalmadığını belirtti. Fitch sisteminde BBB- olan kredi notumuz artık BB+ olarak güncellenmiş durumda. Fitch bu kararını ülkedeki güvenlik ve siyasi gelişmelerle birlikte kurumsal ve ekonomik bağımsızlığın zayıflaması gerekçelerine dayandırdı. Yaptığı açıklama da denge ve kontrol mekanizmasının anayasa referandumunun ardından daha da  zayıflayacağını vurguladı.


Bununla beraber yaşanan terör olaylarının tüketicilerin güvenini zedelediğini ve turizmin bu durumdan olumsuz etkileneceğini yaptığı açıklamada paylaştı. Ayrıca bu son durumun geçtiğimiz yıllardaki gibi hızlı bir şekilde toparlanamayacağı görüşünü dile getirdi. Fitch’in böyle bir karar vereceği aslında geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada tahmin edilmişti. Geçen hafta siyasi belirsizlikler olduğu ve bankaların varlık kalitesinin bu durumdan kötü yönde etkilendiğini açıklamıştı. Bu karardan öncesinde ise Moody’s ve S&P kuruluşları da Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü. Türkiye’nin son kredi notu bu kararların sonrasında maalesef yatırımcılar için olumsuz sinyaller vermeye başladı.

Türkiye'nin Son Kredi Derecelendirme Notu 2017


Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem yaşanan bu son gelişmenin bankaların durumunu etkilemeyeceğini ve Merkez Bankası’nın gerekli müdahaleleri yapacak durumda olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise Türkiye’nin ekonomik olarak en kötü günleri geride bıraktığını söyledi. Bununla beraber yaptığı açıklama tam olarak şöyleydi:

“Dalgalanmanın en dibini gördük. Artık yükseliş başladı. Kalıcı tahribat yok. Bundan sonra dalgalanma biraz daha sakinleşecek onu görüyoruz” dedi. Reuters’ta yer alan habere göre Canikli, Donald Trump yönetimindeki ABD’nin Türk ekonomisini olumsuz etkilemeyeceğini de, “Trump dönemi Avrupa’nın aleyhine olacak. Çünkü Trump’ın oradaki ekonomik aktiviteleri daraltacak söylemleri söz konusu. Ancak Türkiye ekonomisi Trump’tan olumsuz etkilenmeyecek. Tam tersine siyasi ve ekonomik anlamda olumlu etkiler öngörüyoruz.”

S&P ise ülkemizin kredi notunu durağandan negatife çevirdi. Kredi notunu değiştirmedi fakat not görünümünü bu şekilde güncelledi. Bu kararına gerekçe olarak ise Türkiye’nin para politikasının döviz kuru ve enflasyon baskılarına yeterli cevabı vermediği yönünde oldu. Bu durumun bankaların ve şirketlerin finansal gücünü düşürdüğünü ve büyümenin olumsuz olarak etkilenebileceğini belirtti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git