Yapılandırılan Kredi Kartı Borç Bitince Tekrardan Açılır Mı?

Yapılandırılan Kredi Kartı Borç Bitince Tekrardan Açılır Mı?
13 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 4.910 kez okundu.

Bugün sizlerle pek çoğumuzun karşılaştığı yapılandırılan kredi kartı borcu bitince tekrardan açılır mı sorunu ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Yazımıza tam başlamadan önce sizlere bir tavsiye yapmak istiyorum, yazının tümünü sizi ilgilendirmediğini düşündüğünüz yerleri bile okuyun. Çünkü konu bir bütündür ve bugün işinize yaramayacağını zannettiğiniz nokta yarın aslında ihtiyaç duyacağınız bir bilgi içeriyor olabilir. Yazımız bittiği zaman konunun tüm yönlerini tam olarak biliyor olacaksınız.

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Kullanılır mı?

İsterseniz ilk olarak yapılandırmada olan kredi kartı kullanılır mı sorusuna birlikte yanıt arayalım ve işin mantığı ile birlikte uygulamadaki durumu görelim. Bir kredi kartınız varsa ve asgari ödeme tutarını dahi ödeyemeyecek durumda iseniz o zaman yapılandırma işlemini yapıyorsunuz. Yapılandırma işlemi için kanuni bir düzenleme 2016 senesinde çıktı. Bankalara ödeme güçlüğü çektiğiniz kredi kartı borcunuz veya kredi borcunuz için yeniden yapılandırma isteğinde bulunabilirsiniz. İşte bu noktada asıl konumuz olan yapılandırılmış kredi kartı borç ödeme süreci devam ederken kullanıma açık olur mu olmaz mı meselesine geliyoruz.

Bankaların büyük bir kısmı yapılandırma tarihinizde tüm borcu belirleyip bunu taksitlendiriyor ve o kartı kullanıma kapatıyor. Yapılandırılan kredi kartı kapanır mı sorusuna net bir yanıt veremesek de teoride kapanıyor diyebiliyoruz. Kapanmaması ve kullanıma devam edilmesi için yapılandırma öncesi bankada müşteri temsilcisi ile görüşerek bu konuda ısrarcı olabilirsiniz. Kimi bankalar eğer yapılandırma öncesinde ciddi bir ödeme sorunu yaşamadı iseniz ve kredi notunuz ile gelir düzeyiniz yerinde ise kartı kullanıma kapatmayabiliyor.

Yapılandırılan kredi kartının bankalar tarafından kapanma sebebi ise aynı duruma tekrar düşülmesi ve ne yapılandırma taksidinin ne de sonrasında oluşacak yeni borcun hiç ödenememesi durumudur. Bunun böyle olmayacağını net bir şekilde izah edip gösterebilirseniz kartınız açık kalabilir. Örneğin asgari ödeme tutarınız 2000 TL oldu. Bu sizin için artık ödenemeyecek bir rakam ise banka ile görüşerek kredi kartının borcunu yapılandırıyorsunuz. Aylık ödeme tutarınız örneğin 1000 TL’ye düşüyor ve borç 12 ayda ancak bitiyor. Bankalar nezdinde bu halde iken artık kredi kartı kullandırılması riskli sınıfa giriyorsunuz. Çünkü yapılandırılan kredi kartını tekrar kullanmak isterseniz 1000 TL olan taksit ile birlikte yeniden kredi kartı harcamalarınızın borcunu da ödemeniz gerekecek. Bankaların çok ama çok büyük çoğunluğu sorusunda bizlere uygulamada aynı cevabı veriyor. Yapılandırmaya alınmış kredi kartını kullanıma kapatıyorlar. Bu hem sizin için hem de kendileri için yapılan bir uygulama oluyor.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Oluyor?

Bu noktada aşağıdaki videoyu izlemenizi kesinlikle öneriyorum. Konuya ciddi olarak hakim olmanızı ve hatasız en karlı şekilde bu süreçten kurtulmanızı sağlayacaktır.


Yapılandırılan Kredi Kartı Ödemesi Bitince Açılır mı?

Şimdi gelelim yapılandırılan kredi kartı ödemesi bitince açılır mı konusuna. Bu kısım biraz önemli olacak, özellikle ayrıntılı olarak anlatmaya çabalayacağım. Bu noktada ilk olarak şu soruyu kendimize soralım, kredi kartımızı yapılandırmalı mıyız yoksa bir ihtiyaç kredisi çekip tüm borcu kapatmalı mıyız? Hangisi hem finansal olarak hem de bizim gelecekteki bankacılık işlemlerimiz açısından daha mantıklı olur. Burada ben cevap vereyim ve meseleyi detaylandırayım isterseniz.

İlk olarak kredi kartınızı yapılandırdığınız zaman, bankalar nezdinde asgari tutarı dahi ödeyemeyen ve gelecekteki kredi yada kredi kartı kullanım hakkı tanınacak müşteri olma potansiyelini kaybetmiş izlenimi verirsiniz. Kredi notunuz kredi kartı borcunuzu kapattığınız için yükselişe geçmeyecek ve yapılandırma sürecinde olduğunuz için kısmi de olsa düşüş yaşayacaktır. Hele bir de yapılandırılmış kredi kartı borcu gecikirse o zaman işte ciddi bir kredi skoru düşüşü yaşayacaksınız demektir. Fakat eğer ihtiyaç kredisi çekerseniz kredi çekim aşamasında biraz düşüş olur fakat bunun yanında kredi kartı borcu kapandığı için ciddi bir yükseliş olur.

Ayrıca ihtiyaç kredisi faiz oranları kimi bankalarda kredi kartı yapılandırma faiz oranlarına göre çok daha makul seviyelerdedir. Bunu kredi kartı yapılandırma yaparken incelemeniz gerekmektedir. İlla kredi kartı borcunuzun olduğu bankadan ihtiyaç kredisi çekmek zorunda değilsiniz. Pek çok bankanın borç transfer kredileri bulunmaktadır. Sizin için en uygun şartları sağlayan krediyi kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir işlem yaparsanız yapılandırmaya giren kredi kartı açılır mı diye düşünmenize de gerek kalmaz çünkü kartınız siz istemediğiniz takdirde kapanmaz.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Eğer ihtiyaç kredi seçeneğiniz yok ve mecburen direk banka ile görüşerek kredi kartınızı yapılandıracak iseniz ve banka da kredi kartınızı kapatırsa neler olur onu inceleyelim. Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusuna yanıt aramadan önce şunu bilmemiz gerekiyor. Yapılandırma sürecinde banka kredi kartını kapattı ise o kredi kartı artık kapanmıştır ve yoktur. Siz yapılandırmayı bitirdiğiniz zaman yada öncesinde başka bir kredi kartı için o bankaya yada başka bankaya başvuru yapabilirsiniz.


Eğer borç kapanmamışsa henüz yeni bir kredi kartı almanız zor gözükmektedir. Bu sebeple kredi notunuzun düşmemesi için tercih etmenizi önermiyorum. Ancak banka size kredi kartı çıkacağına dair bir garanti verirse o şekilde yeni kredi kartı için başvuru yapın. Bu sayede kredi kartı borcumu ödedim ama kullanamıyorum sorusunu da yanıtlamış olduk, özetle kart kapatıldı ise artık kullanılmaz.

Bunun yanında kredi kartı yapılandırma erken ödeme yapmanız gelecekte kredi kartı yada kredi kullanımınıza fayda sağlayacaktır. Kredi notunuzu yükseltecek ve bankalar nezdinde risk durumunuzu düşürecektir. Ayrıca kredi kartı yapılandırma iptali yapmak istiyorsanız bu konuda da bankanız ile görüşerek işlemler başlamadan sonlandırabilirsiniz. Bugün sizlerle yapılandırılan kredi kartı borcu bittiği zaman tekrar açılır mı ve bununla ilgili diğer konuları inceledik. Sorularınızı yazımızın alt kısmındaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git